Gospodarka Niemiec, największa w Europie, wzrosła w 2015 roku o 1,7 procent PKB, czyli trochę więcej niż w roku poprzednim. Głównym motorem rozwoju był popyt wewnętrzny - poinformował w czwartek Federalny Urząd Statystyczny (Destatis).
Całoroczny wzrost w 2015 roku potwierdził rządowe prognozy i był nieznacznie większy od wzrostu odnotowanego rok wcześniej (1,6 procent). "Głównym motorem wzrostu była konsumpcja krajowa" - powiedział na konferencji prasowej szef Destatis, Diether Sarreither.
Wzrost niezależny od handlu zagranicznego
Eksport wzrósł o 5,4 proc. (w 2014 roku - o 4 proc.), a import o 5,7 proc. (3,7 proc. w 2014 roku). Oznacza to, że handel zagraniczny "przyczynił się (do wzrostu) w stosunkowo niewielkim stopniu", odpowiadając za zaledwie 0,2 proc. - skomentował Destatis. Wydatki gospodarstw domowych zwiększyły się o 1,9 proc., czyli około dwa razy więcej niż w 2014 roku. Dochód pozostający do dyspozycji statystycznego gospodarstwa domowego w Niemczech po opodatkowaniu również wzrósł - o 2,8 proc. - W ogólnym ujęciu niemiecka gospodarka po raz kolejny poradziła sobie mimo niekorzystnych czynników zewnętrznych i odnotowała w 2015 roku kolejny rok solidnego wzrostu - ocenił ekonomista banku ING-DiBa Carsten Brzeski, cytowany przez agencję Associated Press.
Niemcy napędzane przez wewnętrzną konsumpcję
- 2015 rok to wyraźnie ważny etap w procesie równoważenia gospodarki Niemiec, ponieważ prywatna konsumpcja okazała się istotnym czynnikiem napędzającym wzrost - dodał.
Tradycyjnie gospodarka niemiecka polegała głownie na eksporcie - dodaje AP. Według przybliżonych wstępnych szacunków urzędu wzrost gospodarczy w czwartym kwartale 2015 roku wyniósł 0,25 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Przedstawiciel Destatis Norbert Raeth ostrzegł jednak, że na razie do urzędu spłynęło zaledwie około połowy danych potrzebnych do opublikowania ostatecznego odczytu za czwarty kwartał. Niemieckie władze tradycyjnie publikują najpierw wstępne dane dotyczące całego roku, a dopiero później dane za ostatni kwartał. Publikacja tych ostatnich planowana jest na luty.
Rozwój niemieckiej gospodarki może być istotną informacją dla Polski:
Autor: ag//bgr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock