Za Brexit zapłacą Niemcy. Dosypią do unijnego budżetu miliardy

Ze świata

ShutterstockDecyzja o opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię będzie kosztować przede wszystkim Niemcy

Decyzja o opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię będzie kosztować przede wszystkim Niemcy. Tamtejsze ministerstwo finansów szacuje, że w 2019 i 2020 roku wpływy do europejskiego budżetu zwiększą się o 4,5 mld euro rocznie - to wzrost o 4 pkt. proc.

Podczas gdy Wielka Brytania odnotowuje spadek wzrostu gospodarczego wskutek decyzji o Brexicie, Niemcy szykują się na ogromne wydatki dla UE, jakie będą musieli ponieść w najbliższej przyszłości. Jak wynika z raportu niemieckiego resortu finansów, w 2019 i 2020 roku kraj zwiększy swój wkład w europejski budżet o 4,5 mld euro rocznie.

Niemcy, największa europejska gospodarka, obecnie generuje największe wpływy finansowe netto do budżetu Unii Europejskiej.

Duża strata

Jak poinformował magazyn Der Spiegel, opuszczenie UE przez Wielką Brytanię - dotychczas drugiego największego płatnika w europejskiej wspólnocie - sprawi, że Niemcy zwiększą swój wpływ do budżetu z 21 do 25 proc. Dotychczas wpłacali 15,6 mld euro każdego roku, Brytyjczycy zaś 12,7 mld euro. Z kolei Polska była w 2015 roku największym beneficjentem - kraj otrzymał 10,4 mld euro wsparcia.

Dokument ministerstwa finansów zawiera informację, że kwota 4,5 mld euro nie zawiera wszelkich możliwych korekt, które, w razie potrzeby, mogłyby zmniejszyć europejski deficyt spowodowany Brexitem.

Premier Wielkiej Brytanii: nie będzie ponownego głosowania ws. Brexitu

Premier Wielkiej Brytanii: nie będzie ponownego głosowania ws. BrexituTVN24 BiS

Autor: pmb//km / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock