Ze świata

Niemcy na małym plusie. "Nie mamy technicznej recesji"

Ze świata

[object Object]
Ekspert o wpływie spowolnienia niemieckiej gospodarki na Polskę (wideo z 21 sierpnia 2019 roku) TVN24 BiS
wideo 2/4

Niemcy uniknęły technicznej recesji - wynika z danych opublikowanych w czwartek przez Federalny Urząd Statystyczny Destatis. Największa gospodarka Europy w trzecim kwartale niespodziewanie zanotowała nieznaczny wzrost.

Z danych opublikowanych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że niemiecki Produkt Krajowy Brutto wzrósł w trzecim kwartale 2019 roku o 0,1 procent w porównaniu z drugim kwartałem. Analitycy ankietowani przez agencję Reutera spodziewali się spadku o 0,1 procent.

Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier powiedział, że największa gospodarka Europy wprawdzie uniknęła recesji w trzecim kwartale, ale ostrzegł, że rozwój gospodarczy pozostaje niestabilny.

- Nie mamy technicznej recesji, ale wzrost jest nadal zbyt słaby - powiedział Altmaier w publicznej telewizji ARD.

Ekonomiści mówią o tak zwanej technicznej recesji, gdy spadki następują dwa kwartały pod rząd. W drugim kwartale gospodarka RFN skurczyła się o 0,2 procent.

PKB Niemiec

Według Destatis za względnie dobre wyniki gospodarcze odpowiada w Niemczech konsumpcja wewnętrzna, która z kolei jest napędzana wysokim zatrudnieniem. Obciążeniem dla największej europejskiej gospodarki są z kolei międzynarodowe konflikty handlowe i niepewność co do brexitu. Powoduje to wstrzymanie inwestycji.

Kluczowe sektory niemieckiej gospodarki, takie jak motoryzacja, budowa maszyn, przemysł elektroniczny i chemiczny, odczuwają to od dawna. Na początku roku ministerstwo gospodarki Niemiec przewidywało, że w 2019 roku PKB wzrośnie o 1 procent. W kwietniu obniżyło jednak prognozę do 0,5 procent.

Euro zyskuje

Na rynku walutowym o poranku obserwujemy nieznaczne umacnianie euro w parze do dolara.

Około godziny 9 za europejską walutę trzeba było zapłacić 1,10 dolara, co oznaczało wzrost o 0,04 procent.

Euro zyskuje także w parze do złotego. Europejska waluta kosztowała 4,29 zł po wzroście o 0,11 procent.

Autor: mb / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości