TVN24 Biznes | Ze świata

W Niemczech wzrost cen najwyższy od 28 lat. Wpływ wzrostu cen energii

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
ams
Źródło:
PAP

Zgodnie ze wstępnymi szacunkami niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego wskaźniki cen konsumpcyjnych w październiku są o 4,5 proc. wyższe niż w październiku ubiegłego roku. Ostatni raz inflację na tym poziomie odnotowano dokładnie 28 lat temu - w październiku 1993 r. Największy wpływ na wzrosty cen mają koszty energii.

Inflacja w Niemczech w październiku nadal rosła. Ceny konsumpcyjne w Niemczech wzrosły w październiku o 4,5 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Jest to najwyższa stopa inflacji od 28 lat.

Inflacja w Niemczech przekroczyła 4 procent

W porównaniu z wrześniem ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,5 proc.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

We wrześniu inflacja w Niemczech po raz pierwszy od wielu lat przekroczyła granicę 4 proc. i wyniosła 4,1 proc. Eksperci spodziewają się, że do końca roku inflacja może wzrosnąć do około 5 proc.

Wzrost cen energii z największym wpływem na inflację

Największym czynnikiem wzrostu cen w bieżącym miesiącu była ponownie energia: kosztowała ona w październiku o 18,6 procent więcej niż rok wcześniej. Ceny żywności wzrosły o 4,4 proc., usługi o 2,4 proc., w tym czynsze mieszkaniowe o 1,4 proc.

"Dalszy wzrost cen energii prawdopodobnie spowoduje, że w listopadzie inflacja po raz kolejny silnie wzrośnie" - komentuje cytowany przez telewizję ARD ekspert Commerzbanku Marco Wagner. "Od początku przyszłego roku inflacja będzie jednak prawdopodobnie znów wyraźnie niższa, a w ciągu roku ulegnie dalszemu osłabieniu" - dodaje.

Autor:ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości