NASA chce przyspieszyć pierwszy załogowy lot statku Orion

NASANASA chce przyspieszyć pierwszy załogowy lot statku Orion

Agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że bada możliwość przyspieszenia pierwszego lotu załogowego nowego statku Orion przeznaczonego do dalekich misji. Rakieta konstruowana jest z myślą o misji na Marsa, która wstępnie planowana jest na lata 30. obecnego wieku.

Pierwszy lot Oriona wokół Ksieżyca EM-1(Exploration Mission-1), według obecnego planu jeszcze bezzałogowy, planowany jest na rok 2018. Dopiero drugi lot EM-2 przewidywany na rok 2021 ma być misją załogową.

Jednak administrator NASA Robert Lightfoot polecił zbadać czy nie dałoby się wysłać astronautów w kosmos już podczas pierwszej misji.

Bill Gerstenmeier, który kieruje w NASA misjami załogowymi, oświadczył, że wynik tych badań powinien być znany za kilka tygodni. Dodał, że "priorytetem będzie zapewnienie bezpieczeństwa załogi i skuteczności działania".

Orion konstruowany jest z myślą o misji na Marsa, która wstępnie planowana jest na lata 30. obecnego wieku.

Zobacz. Przyśpieszone nagranie pokazujące wejście w atmosferę i lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Przed kamerą widać dwa z czterech sterów. Silnik uruchamia się najpierw podczas wchodzenia w gęstsze warstwy atmosfery a potem tuż przed lądowaniem. (wideo z 24.02.2017 r.)

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NASA

Pozostałe wiadomości