Blisko 20 godzin w powietrzu. Trwa najdłuższy lot w historii

Ze świata

Najdłuższy lot świata - komentarz eksperta lotniczegoTVN24 BiS
wideo 2/5

Samolot australijskich linii lotniczych Qantas Airways wystartował w piątek wieczorem z Nowego Jorku w najdłuższy lot świata. Maszyna wyląduje w niedzielę w Sydney, po blisko 20 godzinach w powietrzu.

Samolot 787-9 (Dreamliner), produkowany przez amerykański koncern Boeing, wystartował z lotniska JFK w Nowym Jorku o godz. 21.27 czasu lokalnego (o godz. 3.30 w sobotę czasu polskiego). W Sydney ma wylądować w niedzielę o godz. 7.44 czasu lokalnego (w sobotę o 22.44 czasu polskiego).

Dystans między Stanami Zjednoczonymi i Australią (16,2 tys. km) pokona bez żadnego przystanku, co oznacza, że będzie to najdłuższy bezpośredni lot (19,5 godziny) w historii.

Lekarze na pokładzie

Warto podkreślić, że jest to tylko lot testowy. Na pokładzie samolotu znajduje się około 40 osób, niemal wszyscy to pracownicy Qantas Airways. Towarzyszą im naukowcy i lekarze, których zadaniem jest m.in. sprawdzanie pracy mózgu pilotów pod kątem czujności. Jednocześnie monitorują aktywność pasażerów, w tym ich sen i przyjmowanie posiłków. Eksperyment ma pozwolić na przyjrzenie się zachowaniom ludzi podczas dalekich podróży powietrznych.

Różnica czasu pomiędzy Nowym Jorkiem a Sydney wynosi 15 godzin.

Wprowadzenie do oferty 20-godzinnych lotów nie jest jeszcze przesądzone. Linie Qantas nadal nie podjęły decyzji w sprawie zakupu nowych samolotów (Airbusa lub Boeinga), które będą mogły obsługiwać takie połączenia bez konieczności międzylądowania. Nie wiadomo też, jak pasażerowie będą reagować na tak długą podróż.

Problemem może okazać się tzw. jet lag, który widoczny jest u pasażerów nawet przy krótszych niż planowany na najbliższy weekend lotach. Przekraczanie stref czasowych m.in. potęguje poczucie zmęczenia i przyczynia się do problemów ze snem po podróży. Ma też zdaniem naukowców poważne konsekwencje dla zdrowia, szczególnie w przypadku częstych podróży na długich trasach.

Potrzebna zgoda

Rozwiązanie problemów z wpływem długich lotów na samopoczucie i zdrowie podróżujących ma kluczowe znaczenie dla Qantas Airways. Przewoźnik będzie musiał uzyskać zgodę australijskiego organu ds. kontroli lotnictwa cywilnego na pracę personelu pokładowego dłuższą niż 20 godzin oraz stworzyć nowe umowy z pilotami, którzy będą latać na tych trasach.

Decyzję o włączeniu lotów na trasie Nowy Jork-Sydney lub porzuceniu tego pomysłu Qantas ma podjąć do końca 2019 r.

Najdłuższe połączenia

Obecnie najdłuższe połączenie lotnicze obsługiwane przez Singapore Airlines trwa około 18 godzin 30 minut. Tyle zajmuje przelot z Singapuru do Nowego Jorku na trasie o długości 15 344 km.

Kolejne miejsca na liście zajmują: lot Qatar Airways z nowozelandzkiego Auckland do katarskiej Dohy (17 godzin 50 minut, 14 535 km) oraz lot linii Qantas z australijskiego Perth do brytyjskiego Londynu (17 godzin 25 minut, 14 449 km).

Należy jednak pamiętać, że czas trwania wyżej wymienionych lotów za każdym razem się różni i jest zależny od wiatrów, warunków pogodowych oraz modelu samolotu.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Qantas Airways/Flight Radar