Miasto opływające złotem. 10 faktów o Dubaju, które was zadziwią


Być może w Stanach Zjednoczonych wszystko jest większe i lepsze, ale to Dubaj, miasto leżące w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jest - według Business Insidera - najbardziej topowym miejscem na ziemi. Dlaczego? Oto 10 powodów.

Dubaj nazywany jest "Miastem ze złota": skąpane w przepychu, gdzie bogactwo jest tak ekstremalne, że czasem trudno jest to ogarnąć rozumiem.

1. Warte miliony dolarów radiowozy

Dubajska policja wykorzystuje auta, o których większość ludzi na świecie może tylko pomarzyć. Mundurowi jeżdżą na patrole m.in. samochodami z fabryk Aston Martina, Ferrari, czy Lamborghini. Każdy z nich kosztuje kilkaset tysięcy dolarów, a najdroższy Astron Martin One-77 jest warty blisko 1,8 mln dolarów.

2. Najbardziej luksusowy hotel świata

Luksusowe hotele możemy spotkać w wielu miastach. Ale tylko w Dubaju jest hotel, który jako jedyny na świecie ma 7 gwiazdek. Mowa oczywiście o Burj Al Arab, który jest symbolem nowoczesnego Dubaju i szczytem ekskluzywności. W hotelu, który przypomina ogromny żagiel, znajdziemy 202 luksusowe apartamenty, lądowisko dla helikopterów, czy usługujących gościom prywatnych lokajów. Burj Al Arab jest też nazywany "hotelem ociekającym złotem". Wszystko przez to, że jego wnętrza bogato ozdobione są 24-karatowym złotem. Złote są też iPady, iPhony i BlackBerry, z których bezpłatnie mogą korzystać goście. Jeśli, któryś z nich przywiąże się do sprzętu może kupić urządzenie za jedyne 10 tys. dolarów.

Jednak luksus słono kosztuje. Za jedną noc w hotelowym apartamencie należy zapłacić od 23 do 35 tys. dolarów. Tańsze są noclegi na niższych kondygnacjach, gdzie ceny wahają się od 1,3 do 2 tys. dolarów.

3. Najwyższy budynek świata

W Dubaju jest też najwyższy obecnie budynek na świecie. Mowa o Burj Khalifa, który mierzy 828 metrów wysokości i 206 pięter. Wygląd drapacza chmur nawiązuje do kwiatu pustyni oraz architektury islamu. Wieżowiec składa się z centralnego rdzenia oraz trzech ramion, które wraz z wysokością stają się coraz mniejsze, co nadaje mu smukłości i niezbędnej dla bezpieczeństwa aerodynamiki.

Burj Khalifa ma 828 metrów wysokościWikimedia (CC BY SA 2.0)

4. Powstaje największe lotnisko na świecie

Rozbudowa lotniska Al Maktoum International Airport pochłonie 32 mld dolarów. Według planów port lotniczy ma obsługiwać 120 mln pasażerów rocznie. Docelowo lotnisko ma mieć 5 równoległych pasów startowych, które zaprojektowano tak, aby możliwe było jednoczesne startowanie i lądowanie kilku samolotów. Według planów port lotniczy ma być gotowy przed rozpoczęciem wystawy światowej (World Expo), która odbędzie się w Dubaju w 2020 roku.

5. Sztuczne wyspy

Dubaj to także miasto wizjonerów. To tam powstają Wyspy Palmowe - zespół trzech największych sztucznych wysp na świecie, usypywanych od 2001 roku na dnie szelfu u wybrzeży miasta. Maja kształt palm otoczonych kolistą koroną. Dom letniskowy na jednej z nich miał kupić David Beckham. Okrzyknięte nowym cudem świata wzbudzają też kontrowersje - pojawiają się oskarżenia o to, że niszczą środowisko naturalne m.in. rafy koralowe i siedliska zwierząt wodnych.

Tak z lotu ptaka wygląda Palm IslandsNASA domena publiczna

6. Największe centrum handlowe świata

Dubai Mall jest największym centrum handlowym na świecie. Ma 112,4 ha powierzchni. Na jego terenie znajduje się ponad 1,2 tys. sklepów oraz 120 kawiarni i restauracji. W olbrzymim centrum handlowym znajdują się 22 sale kinowe, które pomieszczą 2,8 tys. osób. W wewnątrz obiektu znajduje się również gigantyczne akwarium i lodowisko. Tylko w 2014 roku centrum handlowe odwiedziło 80 mln osób.

7. Miasto w mieście

Inwestorzy widząc sukces największego centrum handlowego na świecie postanowili iść za ciosem i zbudować kolejne, jeszcze większe i bardziej imponujące. Chodzi o Mall of The World, które będzie właściwie klimatyzowanym miastem w mieście. Powstaną promenady i ponad setka hoteli.

Według planów inwestycja będzie co roku przyciągała do Dubaju nawet 180 mln turystów.

8. Ośrodek narciarski na środku pustyni

Inwestorzy w Dubaju wielokrotnie pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych. Na środku pustyni otworzyli bowiem kryty ośrodek narciarski wraz ze stokiem. Mowa o Ski Dubai, który znajduje się w centrum handlowym Mall of Emirates. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych ikon Dubaju. Warto przy tym pamiętać, że Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C. Wewnątrz Ski Dubai znajduje się 5 torów narciarskich o różnych stopniach trudności. Najdłuższy z nich ma 400 metrów. Z ośrodka może jednocześnie korzystać 1,5 tys. osób. W Ski Dubai jest również park śnieżny, gdzie można jeździć np. na sankach, stoczyć się po zboczu w tzw. kuli śnieżnej, czy spotkać pingwiny.

9. Podwodny hotel

Jeśli budowanie sztucznych wysp nie robi na kimś wrażenia, to z pewnością przetrze oczy ze zdumienia, gdy dowie się, że w Dubaju powstaje podwodny hotel. Taką ambicję spełni Water Discus Hotel, który został zaprojektowany przez polska firmę - Ocean Technology. Budynek będzie składał się z dwóch poziomów o średnicy około 36 metrów. Jeden z nich będzie zlokalizowany około 10 metrów pod wodą. Konstrukcja będzie oparta na specjalnych podporach, w których znajdą się windy i schody. Obiekt będzie także wyposażony w lądowisko dla helikoptera. Według planów hotel będzie zbudowany na rafie koralowej, aby goście mogli podziwiać niezwykłe widoki pod wodą. Co ciekawe apartamenty będą wyposażone w niewielki pojazd podwodny, którym jego mieszkańcy będą mogli wyruszać na podwodne spacery.

10. Najdroższe desery

W menu kawiarni Scoopi Cafe w Dubaju znajduje się pozycja "Black Diamond", która wykonana jest z włoskich trufli, irańskiego szafranu oraz 23 karatów jadalnego złota. Jedna porcja tak ekskluzywnego deseru to koszt 817 dolarów. W Dubaju dostaniemy też najdroższą babeczkę na świecie. Chodzi o "Golden Phoenix" przyrządzany z organicznej mąki, najwyższej jakości masła, czekolady prosto z Włoch oraz ziaren wanilii z Ugandy. Jednak o jego wartości stanowią 23-karatowe jadalne złote płatki i zatopione w tym kruszcu truskawki.

Autor: msz/ / Źródło: Business Insider

Pozostałe wiadomości

Po trzech tygodniach spadków przecena na stacjach paliw hamuje - ocenili analitycy portalu e-petrol.pl w najnowszym raporcie. Zdaniem analityków Refleksu, koniec lutego może przynieść wzrost cen diesla średnio do 5 groszy za litr. Z kolei detaliczne ceny benzyny mogą spaść.

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Plany umożliwienia angielskim producentom whisky używania terminu "single malt" wywołały ostry sprzeciw szkockich destylarni i polityków - informuje BBC. Obecnie whisky single malt musi być produkowane w jednej destylarni. Nowe przepisy dopuściłyby wytwarzanie trunku w kilku różnych lokalizacjach – co radykalnie obniżyłoby koszty. Szkoccy producenci twierdzą, że taki krok "podepcze tradycję" i zaszkodzi wielomiliardowemu przemysłowi.

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Źródło:
BBC, "Daily Mail"

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Renta inwalidzka, to świadczenie pieniężne, które przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żeby ją otrzymać należy spełnić szereg warunków - przede wszystkim otrzymać orzeczenie lekarskie. Natomiast o jej wysokości decyduje między innymi czas odprowadzania składek.

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto główna wygrana nie padła. We wtorek będzie można wygrać pięć milionów złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 22 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP