Czas wymienić funty. Brytyjczycy wprowadzają nowe pieniądze

Ze świata

tvn24bisCzas wymienić funty. Brytyjczycy wprowadzają nowe pieniądze

Nowa moneta o wartości 1 funta ma zostać wprowadzona do obiegu 28 marca. To kolejny, po banknocie 5 funtów nominał, który będzie wymieniony na Wyspach. Według zapowiedzi, nowa jednofuntówka ma być najlepiej zabezpieczoną monetą na świecie. A już we wrześniu rozpocznie się wymiana kolejnego nominału.

Obecnego okrągłego funta zastąpi moneta o dwunastu równych bokach. Będzie odrobinę cieńsza, lżejsza, ale większa od starej w obwodzie. Zostanie zrobiona z dwóch metali. Jak ocenia "The Guardian" przypomina trochę starą trzypensówkę.

Trudna do podrobienia

Nowy pieniądz będzie przede wszystkim trudny do podrobienia. Obecnie wiele funtów jest fałszywych - szacuje się, że jedna na 30 monet w obiegu to fałszywki. Natomiast nowa będzie miała symbol funta przypominający hologram - podczas patrzenia pod innym kątem ma on zmieniać się w cyfrę 1.

Mennica Royal Mint wypuści 1,5 mld nowych monet, pierwsze trafią do obiegu 28 marca. Ale szacuje się, że zajmie około miesiąca, aż trafią do większości oddziałów handlowych i bankowych.

Przez sześć miesięcy będzie można używać na tych samych zasadach obydwu monet - starego i nowego funta. Aczkolwiek stara moneta będzie stopniowo wycofywana z obiegu. W sierpniu nowe monety mają stanowić już połowę na rynku.

Sklepy przestaną przyjmować stare monety jednofuntowe 15 października. Klienci będą mogli je jedna zanieść do swojego banku.

Jak zaznacza Royal Mint, klienci będą zachęcani, by jak najszybciej pozbyli się starych monet, bo te zostaną stopione i użyte do wybicia nowego pieniądza.

Wymiana pieniądza

We wrześniu ma się rozpocząć kolejna akcja wymiany nominału - tym razem banknotu 10 funtów z Jane Austen. W tym miesiącu ma pojawić się też nowy bilon 50 pensów. Wcześniej na rynku pojawią się też nowe monety o nominałach 2 funtów.

Wymiana pieniędzy zaczęła się od banknotu 5 funtów. Jego nowa wersja wzbudziła kontrowersje, ponieważ do produkcji wykorzystywane są składniki pochodzenia zwierzęcego. Mimo protestów metoda nie została zmieniona.

Stare nominały 5 funtów tracą ważność już 5 maja. Po tej dacie będzie można je zanieść do banku, na pocztę lub w ostateczności - do Banku Centralnego Anglii w Londynie przy Threadneedle Street (osobiście lub wysłać pocztą).

Wielka Brytania wprowadza plastikowe banknoty:

Wielka Brytania wprowadza plastikowe banknotyTVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock / thenewpoundcoin.com