Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest jedną z najważniejszych organizacji międzynarodowych. Jego celem jest wspieranie rozwoju gospodarczego, stabilności systemów walutowych oraz walka z ubóstwem. Czym dokładnie jest Międzynarodowy Fundusz Walutowy i jak on działa?
● Międzynarodowy Fundusz Walutowy to organizacja międzynarodowa powiązana z ONZ. ● Do MFW należą niemal wszystkie państwa na świecie, w sumie 190 członków. ● Celem MFW jest wspieranie stabilności ekonomicznej, a zwłaszcza systemu walutowego. ● Główne obszary działalności MFW to nadzór oraz pomoc kredytowa.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy - kiedy powstał?
Międzynarodowy Fundusz Walutowy to organizacja międzynarodowa powiązana z Organizacją Narodów Zjednoczonych. Powstała i działa na podstawie umowy z Bretton Woods, podpisanej 22 lipca 1944 roku. Polska była jednym z państw założycielskich MFW. Choć w 1950 roku wystąpiła z tej organizacji, w 1986 roku powróciła do grona jej członków.
MFW to instytucja finansowa utworzona w celu wspierania stabilności ekonomicznej na świecie, a przede wszystkim stabilności międzynarodowego systemu walutowego.
Powstanie MFW podyktowane było założeniem, że duże wahania kursów walutowych mogą prowadzić do problemów w funkcjonowaniu gospodarek, co z kolei może rozprzestrzeniać się między państwami.
Praca Funduszu skupia się przede wszystkim na dwóch obszarach: działaniach nadzorczych i działaniach kredytowych.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy – podstawowe cele
Statut Międzynarodowego Funduszu Walutowego wymienia cele, dla których organizacja ta została utworzona. To przede wszystkim::
– wspieranie międzynarodowej współpracy walutowej, – ułatwianie rozwoju i zrównoważonego wzrostu handlu światowego, – wspieranie stabilności kursów walutowych, – pomaganie w tworzeniu systemu płatności międzynarodowych, – udzielanie pomocy finansowej państwom mającym trudności ze zrównoważeniem bilansu płatniczego.
Członkami MFW są niemal wszystkie państwa na świecie, w sumie 190. Spośród państw członkowskich ONZ jedynie cztery nie należą jednocześnie do MFW – są to Kuba, Korea Północna, Lichtenstein i Monako.
Na czym polega działalność nadzorcza i kredytowa MFW?
Działania nadzorcze MFW sprawowane są w odniesieniu do funkcjonowania międzynarodowego systemu walutowego. Fundusz dokonuje cyklicznych przeglądów gospodarek państw członkowskich i ich systemów finansowych, zaś zbierane i analizowane dane publikuje regularnie w wydawanych przez siebie raportach.
Działalność kredytowa MFW polega natomiast na udzielaniu pomocy państwom, które doświadczają przejściowych trudności ze zrównoważeniem swojego bilansu płatniczego. W celu przezwyciężenia tych trudności MFW udziela im różnego rodzaju pożyczek i kredytów, m.in. elastycznych linii kredytowych. Eksperci MFW zapewniają również usługi doradcze.
Udzielenie wsparcia finansowego przez MFW uzależniane jest przy tym od przeprowadzania uzgodnionych z Funduszem działań stabilizacyjnych i reform. Ma to zapewnić przemyślane gospodarowanie otrzymaną pomocą i ostateczne przezwyciężenie trudności, wymóg ten bywa jednak przedmiotem krytyki państw korzystających z pomocy. W przeszłości z pomocy MFW korzystała również Polska.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy w Polsce
Wysokość wsparcia finansowego, jakie danemu państwu członkowskiemu może zaoferować MFW, zależna jest od wielkości jego kwoty członkowskiej. Każde państwo należące do MFW ma bowiem wyrażoną procentowo i liczbowo wartość swojego udziału w całej organizacji. Wartość ta zależna jest od wielkości jego gospodarki.
Od wysokości kwoty członkowskiej zależy np. siła głosu danego państwa na forum MFW. Polska posiada 0,84% całkowitej liczby głosów w MFW, zaś wartość jej kwoty członkowskiej wynosi 4 095,4 mln SDR.
SDR, czyli specjalne prawa ciągnienia, to specjalna jednostka monetarna MFW, istniejąca jedynie dla celów księgowo-rozrachunkowych. Jej wartość jest zmienna i wyznaczana w odniesieniu do kilku najważniejszych światowych walut. W styczniu 2022 roku 1 SDR był wart niespełna 1,5 dolara amerykańskiego.
Źródło: TVN24 Biznes