Michael Jackson, Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor. Gwiazdy zarabiają miliony nawet po śmierci

Gwiazdy zarabiają nawet po śmierciWikipedia, Shutterstock

Wielkie gwiazdy zarabiają wielkie pieniądze za życia, ale - jak się okazuje - także po śmierci. I choć wówczas zyski zgarniają zwykle spadkobiercy, to są one bardzo często liczone w milionach. Bob Marley, Michael Jackson, Elvis Presley czy Marilyn Monroe - to tylko niektóre sławy pomnażające majątki po śmierci.

"Marley Natural" to nie tytuł najnowszej płyty ze składanką piosenek legendarnego Boba Marleya, ale globalna marka produktów z marihuany, stworzona przez rodzinę nieżyjącego od ponad 33 lat muzyka. Wkrótce wokalista ma stać się jej twarzą.

Jak pisze "The Wall Street Journal", rodzina zmarłego muzyka porozumiała się z prywatną firmą Privateer Holdings ws. rozpowszechniania kremów, olejków i akcesoriów z dodatkiem marihuany jako pamiątki po sławnym muzyku reggae.

Kawa w rytmie reggae

Spadkobiercy Marleya największe dochody czerpią ze sprzedaży produktów firmy Marley Beverage (w jej ofercie znajduje się m.in. Marley Coffee oraz relaksacyjny drink o nazwie Mellow Mood) oraz kolekcji ubrań Marley Apparel. Warto także dodać, że tylko w ciągu ostatnich 20 lat Bob Marley sprzedał ponad 75 mln płyt.

Tylko w 2014 roku spadkobiercy Marley zarobili 20 mln dolarów, a rok wcześniej 18 mln dolarów.

Król zarabia

Król popu Michael Jackson nie schodzi z tronu nawet po śmierci. Artysta od lat zajmuje pierwsze miejsce na liście najlepiej zarabiających nieżyjących celebrytów, którą co roku publikuje "Forbes". Tylko w ostatnich dwóch latach gwiazdor wzbogacił się o 300 mln dolarów.

Na tę sumę złożył się zysk z pośmiertnej sprzedaży płyt muzyka oraz części katalogu nagrań zespołu The Beatles. Michael zrobił świetny interes, kiedy w 1985 roku za 48 mln dolarów kupił 50 proc. praw autorskich do utworów słynnej czwórki z Liverpoolu. Katalog liczy ponad 200 tytułów. Współwłaścicielem praw jest koncern Sony BMG.

Poza tym, spółka Estate of Michael Jackson, która nadzoruje majątek piosenkarza, z jego nazwiska zrobiła prawdziwą maszynkę do zarabiania pieniędzy. Większość przychodów "Jacko" generują przedstawienia kanadyjskiej firmy rozrywkowej Cirque du Soleil - "Immortal" oraz "One", które są inspirowane życiem zmarłego w 2009 roku piosenkarza. Cirque Du Soleil to pomysł Guya Laliberte, który wraz z grupą artystów wystawia przedstawienia rodem z cyrku - połączenie elementów muzyki, scenografii, tańca, barwnych kostiumów i efektów specjalnych.

Na przychody Jacksona składają się też pieniądze z wyprzedaży pamiątek i nieruchomości należących do niego. Świetnie sprzedaje się także pośmiertny album muzyka zatytułowany "Xscape".

Jackson nie jest oczywiście jedynym muzykiem, który zarabia na pośmiertnie wydanych płytach. Tupac Shakur, raper i aktor, który został zastrzelony w 1996 roku w Las Vegas, zdążył nagrać w swoim krótkim 25-letnim życiu tyle utworów, że po jego śmierci do sklepów trafiło aż 7 albumów. To o jeden więcej niż za życia artysty.

Ale to nie wszystko. Być może już wkrótce Tupac "wyruszy" w trasę koncertową. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą firmy AV Concepts z San Diego, która stworzyła hologram artysty. Jego debiut miał miejsce na amerykańskim festiwalu Coachella w 2012 roku. Ponad pięciominutowe show z udziałem hologramu Tupaca wzbudziło tak wielką sensację i zachwyt publiczności, że niewykluczone są dalsze występy.

Z wizytą w domu idola

Show Cirque Du Soleil "Viva Elvis", przez lata pokazywany w Las Vegas, pomógł zarobić również Elvisowi Presleyowi. Bilety na przedstawienie kosztowały średnio 180 dolarów. Jak się okazuje, kultowe piosenki - "Jailhouse Rock" "Hound Dog" i "Heartbreak Hotel" - nadal dobrze się sprzedają.

Presley zmarł w 1977 roku w swojej posiadłości Graceland w Memphis i głównie dzięki tej rezydencji muzyk co roku zarabia ok. 55 mln dolarów. Ogromny dom, w którym znajduje się obecnie muzeum gwiazdora odwiedza rocznie ponad pół miliona osób. Fani zostawiają tam mnóstwo pieniędzy, kupując najróżniejsze gadżety z wizerunkiem swojego idola.

W czołówce najlepiej zarabiających artystów jest też zmarła w marcu 2011 roku Elizabeth Taylor. W tym roku zarobiła 25 mln dolarów. Ale to i tak niewiele w porównaniu z 210 mln dolarów zysku wygenerowanego dwa lata temu. Rekordowa suma to wynik aukcji, na której sprzedawano suknie, biżuterię i pamiątki pozostałe po podwójnej laureatce Oscara.

Graceland zostało zamienione na muzeum Elvisa Presleya. Przyciąga miliony fanów artystyWikipedia

Prezent na Walentynki

W grudniu 2011 roku na aukcji w nowojorskim Christie's za 11,84 mln dolarów sprzedano "La Peregrinę", XVI-wieczną perłę osadzoną w kolii z kamieni szlachetnych, która pochodziła z bogatej kolekcji biżuterii Taylor. To światowy rekord, jeśli chodzi o ozdoby z perłą. "La Peregrina" należała niegdyś do kilku królowych Hiszpanii, można zobaczyć ją też na płótnach Velazqueza.

Jak 50-karatowy naszyjnik Cartiera z "Peregriną" trafił do gwiazdy takich filmów jak "Kleopatra", czy "Kotka na gorącym blaszanym dachu"? Jej mąż, aktor Richard Burton, kupił go w 1969 roku na aukcji za 37 tys. dolarów, przelicytowując nawet członka hiszpańskiej rodziny królewskiej. Był to walentynkowy prezent dla Taylor.

Wcześniej licytowane na aukcji przedmioty ruszyły w międzynarodową trasę. Wystawa biżuterii, sztuki, markowych ubrań, zdjęć i innych rzeczy odwiedziła osiem miast - od Moskwy po Dubaj.

Z kolei w listopadzie 2011 roku na aukcji w Londynie największym wzięciem cieszyło się łóżko z baldachimem, w którym Taylor spędziła miesiąc miodowy z siódmym mężem - Larrym Fortenskym. Anonimowy kolekcjoner wyłożył za nie 9,3 tys. funtów.

Duże sumy przynoszą też zyski ze sprzedaży zapachu "White Diamonds", który jest sygnowany nazwiskiem słynnej hollywoodzkiej aktorki. Jest to jedna z najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się linii perfum na świecie (tylko USA w 2012 roku zyski ze sprzedaży perfum wyniosły 35 mln dolarów).

Marilyn jest wszędzie

W 2010 roku prawa do wizerunku zmarłej w 1962 roku Marilyn Monroe wykupiła firma Authentic Brand Group, która od tego czasu zajmuje się wzmocnieniem jej wizerunku. Marka zarabia na sprzedaży bielizny, perfum i ubrań sygnowanych nazwiskiem Monroe.

Monroe jest też twarzą m.in kultowych perfum Chanel No. 5. Pojawiła się także w reklamie Sexy Hair - produktów do pielęgnacji włosów, a ubrania z jej wizerunkiem sprzedaje popularny w USA sklep Macy’s.

Także takie firmy jak General Motors, Absolut i Dom Perignon zapłaciły okrągłą sumkę, aby wykorzystać wizerunek Monroe. A kontrowersje towarzyszące jej zagadkowej śmierci jeszcze wzmacniają jej popularność.

"Imagine" z internetu

W 1980 roku miłośnicy zespołu The Beatles pogrążyli się w żałobie, kiedy jeden z fanów zastrzelił Johna Lennona przed jego domem w Nowym Jorku.

Od śmierci muzyka minęły prawie 34 lata, ale mimo to, Lennon wciąż zarabia krocie na sprzedaży swoich utworów przez iTunes. Do tego dochodzą pieniądze z umów licencyjnych oraz show "Love" wystawianym przez Cirque du Solei w Las Vegas.

Od października osiem solowych albumów Lennona jest dostępnych w serwisie Spotify, co przynosi muzykowi kolejne miliony. Od 1992 roku albumy Lennona sprzedały się w Stanach Zjednoczonych w liczbie ponad 64 mln sztuk. Także albumy Beatlesów znajdują każdego roku ponad mln nowych właścicieli.

Autor: Tomasz Leżoń / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia, Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Polska gospodarka w roku 2025 będzie na 20. miejscu na świecie i wyprzedzi Szwajcarię, a siła nabywcza Polaka jest wyższa niż Japończyka - stwierdził w poniedziałek premier Donald Tusk podczas wystąpienia w budynku warszawskiej giełdy. Dodał, że działania w sprawie deregulacji "to największa zmiana ustrojowa od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej".

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Tusk: Polska wyprzedzi Szwajcarię

Źródło:
PAP

Pod pretekstem tak zwanego pakietu antyblackoutowego rząd planuje zniesienie taryf na energię elektryczną, które obecnie chronią odbiorców przed nadmiernymi podwyżkami cen ze strony dostawców energii - informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Rewolucja w rachunkach dla milionów Polaków

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone są bliskie zawarcia kilku umów handlowych - poinformował w niedzielę w telewizji CNN amerykański sekretarz skarbu Scott Bessent, nie precyzując jednak, z którymi krajami toczą się rozmowy.

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Nowa zapowiedź w sprawie ceł. "Wtedy to się stanie"

Źródło:
PAP

Aparat fotograficzny tylko na czas wakacji, najnowszy smartfon do przetestowania. Najem sprzętu przeżywa boom - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

Nowy trend nad Wisłą

Nowy trend nad Wisłą

Źródło:
PAP

Resort sprawiedliwości zrezygnował z przepisu, który miał gwarantować kredytobiorcom zwrot pieniędzy już po wyroku sądu pierwszej instancji - zwraca uwagę w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Ważna zmiana w projekcie ustawy frankowej    

Źródło:
PAP

W Paryżu doszło w sobotę do wielu lokalnych awarii prądu, których powodem była niedawna fala upałów - poinformował koncern energetyczny Enedis w komunikacie około północy. Awaria dotknęła między innymi część budynków Zgromadzenia Narodowego, niższej izby parlamentu.

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Seria awarii prądu w europejskiej stolicy

Źródło:
PAP

Do Państwowej Inspekcji Pracy w 2024 roku wpłynęło około 50 tysięcy skarg na brak wypłat. Urząd wydał decyzje na rekordową kwotę 270 milionów złotych. To tak, jakby cały Inowrocław pracował za darmo. Do tego skargi dotyczą także naruszeń związanych z czasem pracy. Niewypałem okazała się także ustawa o ochronie sygnalistów z zeszłego roku. Zgłoszeń praktycznie nie ma.

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Polacy skarżą się na brak wypłat. Rekordowa kwota

Źródło:
PAP

Sprzedaż produkowanego przez Teslę modelu Cybertruck okazała się daleka od szumnych zapowiedzi Elona Muska - zwraca uwagę CNN. Amerykański serwis pisze wręcz o motoryzacyjnej "klapie", za którą mają stać stosunkowo wysoka cena, liczne akcje serwisowe, a także polityczne zaangażowanie najbogatszego człowieka świata.

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

CNN: motoryzacyjna klapa pomimo szumnych zapowiedzi Muska

Źródło:
CNN

W piątek w Pradze i kilku innych czeskich miastach miała miejsce kilkugodzinna awaria prądu. To kolejna taka sytuacja po kwietniowym blackoutcie w Hiszpanii i Portugalii. W ocenie profesora Mariusza Ruszla z Politechniki Rzeszowskiej, by nie doszło do takiego zdarzenia w Polsce konieczne jest zwiększenie odporności naszej sieci i przyśpieszenie jej modernizacji. Na wszelki wypadek w każdym domu powinien jednak być zapas wody, latarka oraz gotówka.

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

"Zapas wody, lekarstwa, gotówka". Co blackout w Czechach powinien powiedzieć nam

Źródło:
PAP

Branża turystyczna szuka pomysłów, mających do wyjazdów przekonać nawet tych, którzy widzieli już wszystko. Nie każdy trend chwyci, są jednak takie, od których nie ma ucieczki, bo związane są na przykład ze zmianami klimatu.

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

"Gotowi są oszczędzać na wszystkim, ale nie na podróżach". Nowe trendy

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanka Wenecji upadła i złamała rękę, wsiadając do tramwaju wodnego. Domagała się odszkodowania od zakładu transportu miasta twierdząc, że nie zadbał on o bezpieczeństwo na przystanku. Sprawa trafiła do sądu, który orzekł, że cała sytuacja jest winą kobiety, bo ta miała na nogach szpilki i wiedziała, że ryzykuje, wybierając tego typu buty.

Miała szpilki, nie dostanie odszkodowania

Miała szpilki, nie dostanie odszkodowania

Źródło:
PAP

Turecki urząd do spraw konkurencji wszczął dochodzenie przeciwko serwisowi muzycznemu Spotify. Wiceminister kultury twierdzi, że w aplikacji pojawiły się "prowokacyjne" treści uderzające w żonę prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana i wartości islamu. 

Turcja twierdzi, że treści w Spotify obrażają żonę Erdogana i islam

Turcja twierdzi, że treści w Spotify obrażają żonę Erdogana i islam

Źródło:
PAP

Michael McGrath, komisarz Unii Europejskiej do spraw ochrony konsumentów, stwierdził, że jest zaniepokojony liczbą małych przesyłek, które codziennie napływają do Unii Europejskiej - głównie z Chin. Wskazał przy tym na zagrożenia dla bezpieczeństwa konsumentów oraz uczciwej konkurencji na rynku.

"Eksplozja" liczby małych paczek. "Taka skala obciążyłaby każdy system"

"Eksplozja" liczby małych paczek. "Taka skala obciążyłaby każdy system"

Źródło:
PAP

Skrócenie czasu pracy w dłuższej perspektywie na pewno będzie miało szansę na realizację, ale dzisiaj jest to zadanie prawie niewykonalne – powiedział główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że bardziej niż czterodniowy tydzień pracy może sprawdzić się stopniowe skracanie liczby godzin.

Krótszy tydzień pracy. "Dzisiaj to zadanie prawie niewykonalne"

Krótszy tydzień pracy. "Dzisiaj to zadanie prawie niewykonalne"

Źródło:
PAP

Kilkanaście osób zostało rannych podczas ewakuacji pasażerów samolotu linii Ryanair na lotnisku Palma de Mallorca - informują media. Wcześniej na pokładzie maszyny włączył się alarm przeciwpożarowy. Port lotniczy funkcjonuje bez zakłóceń.

Alarm przeciwpożarowy, pasażerowie wyskakiwali na płytę lotniska. Są ranni

Alarm przeciwpożarowy, pasażerowie wyskakiwali na płytę lotniska. Są ranni

Źródło:
PAP

Pierwszy w sezonie upał spowodował, że w ciągu jednego dnia ceny energii wzrosły pięćdziesięciokrotnie - przekazały Polskie Sieci Elektroenergetyczne. W upalne wieczory klimatyzatory powodują wzrost zużycia prądu, a jeśli nie pracują odnawialne źródła energii, zastąpić je musi droższa energia konwencjonalna.

Ceny prądu wystrzeliły

Ceny prądu wystrzeliły

Źródło:
PAP

30 milionów złotych zapłacił nabywca 600-metrowego apartamentu w warszawskim kompleksie Noho One - podał "Puls Biznesu". Według dziennika to największa oficjalnie potwierdzona transakcja na polskim rynku nieruchomości mieszkaniowych.

To może być najdroższe mieszkanie w Polsce

To może być najdroższe mieszkanie w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Od soboty 5 lipca obowiązuje zakaz sprzedaży nieletnim wszystkich e-papierosów. Także tych, które nie zawierają nikotyny. Zakazane będzie ponadto używanie e-papierosów beznikotynowych w miejscach, w których obecnie obowiązuje zakaz palenia.

Zakaz sprzedaży. Ostrzeżenia w sklepach

Zakaz sprzedaży. Ostrzeżenia w sklepach

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał ustawę budżetową realizującą jego podatkowe obietnice wyborcze. "Jedna wielka piękna ustawa" łączy cięcia podatków z cięciami wydatków socjalnych i jednoczesnym zwiększeniem środków między innymi na deportację migrantów. Eksperci przewidują, że na nowym prawie zyskają najlepiej zarabiający Amerykanie.

Mówi, że to jego największe zwycięstwo. Jest podpis Trumpa

Mówi, że to jego największe zwycięstwo. Jest podpis Trumpa

Źródło:
PAP

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński został wezwany do Prokuratury Okręgowej w Warszawie w charakterze świadka. Szef banku centralnego miał zeznawać 8 lipca, ale rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Piotr Antoni Skiba poinformował, że Glapiński nie stawi się na wtorkowe przesłuchanie.

Prezes NBP wezwany do prokuratury. "Ma inne obowiązki"

Prezes NBP wezwany do prokuratury. "Ma inne obowiązki"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W związku z pożarem budynku wielorodzinnego w Ząbkach koło Warszawy Polska Izba Inżynierów Budownictwa (PIIB) wskazuje na konieczność podjęcia "natychmiastowych działań prewencyjnych i kontrolnych w skali ogólnopolskiej".

Apel o pilny przegląd poddaszy. Po pożarze w Ząbkach

Apel o pilny przegląd poddaszy. Po pożarze w Ząbkach

Źródło:
tvn24.pl

- Budujemy kolej za 100-150 milionów złotych za kilometr. Ja to bardzo wyraźnie podkreślam, mniej więcej tyle kosztuje budowa tak zwanego Y, no więc nie chcemy, by tabor woził powietrze - stwierdził w "Bez kitu" na antenie TVN24 Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego.

"150 milionów za kilometr". Lasek o budowie Kolei Dużych Prędkości

"150 milionów za kilometr". Lasek o budowie Kolei Dużych Prędkości

Źródło:
TVN24

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na sześciu deweloperów kary o łącznej wysokości 1,6 miliona złotych za wprowadzanie klientów w błąd co do powierzchni oferowanego lokalu. Jak podano w komunikacie, problem dotyczył wliczania do metrażu powierzchni pod ściankami działowymi.

Wprowadzali klientów w błąd. Kary dla sześciu deweloperów

Wprowadzali klientów w błąd. Kary dla sześciu deweloperów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot ponownie nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 210 milionów złotych. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 750 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 4 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło milion wniosków o rentę wdowią. Aby otrzymać świadczenie za lipiec, wniosek należy złożyć do ostatniego dnia miesiąca - poinformował w piątek ZUS.

Milion wniosków o nowe świadczenie

Milion wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług. Ustawa ta podnosi limit przychodów, poniżej którego przedsiębiorca jest zwolniony z rejestrowania się jako podatnik VAT, do 240 tysięcy złotych z obecnych 200 tysięcy złotych.

Limit podatkowy w górę. Jest podpis prezydenta

Limit podatkowy w górę. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Ryanair zapowiada zwiększenie o 20 procent dopuszczalnych wymiarów bezpłatnego bagażu podręcznego. Zmiana ma związek z nowym standardem Unii Europejskiej dotyczącym minimalnych wymiarów jednej sztuki bagażu, którą pasażerowie mogą zabrać na pokład - podaje portal stacji BBC.

Ryanair zmienia wymiary bagażu podręcznego

Ryanair zmienia wymiary bagażu podręcznego

Źródło:
BBC

Lipcowa obniżka stóp procentowych może być początkiem cyklu łagodzenia polityki pieniężnej - mówi członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki w rozmowie z agencją Bloomberg. Jego zdaniem, jeśli dane makroekonomiczne na to pozwolą, do końca 2025 roku możliwe są jeszcze dwie obniżki stóp procentowych.

To może być dopiero początek. Członek RPP Ludwik Kotecki zabiera głos

To może być dopiero początek. Członek RPP Ludwik Kotecki zabiera głos

Źródło:
PAP

Inflacja w tym roku wyniesie 3,9 procent, w 2026 roku spadnie do 3,1 procent, a w roku 2027 zmniejszy się do 2,4 procent - prognozuje Narodowy Bank Polski w "Raporcie o inflacji". Bank centralny przewiduje, że polska gospodarka wzrośnie o 3,6 procent w tym roku.

"Raport o inflacji". NBP pokazał projekcję

"Raport o inflacji". NBP pokazał projekcję

Źródło:
PAP

Im mniejszy ośrodek, tym trudniej znaleźć w nim mieszkanie na wynajem - podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Według ekspertów niska podaż lokali do wynajęcia w mniejszych miejscowościach sprzyja zjawisku "gniazdownictwa", czyli zamieszkiwaniu młodych dorosłych z rodzicami.

"Im mniejszy powiat, tym trudniej". To sprzyja "gniazdownictwu"

"Im mniejszy powiat, tym trudniej". To sprzyja "gniazdownictwu"

Źródło:
PAP

Hiszpański sektor turystyczny ostrzega władze, że problemy logistyczne kraju negatywnie wpływają na jego wizerunek. Niedawna awaria kolei i chaos na lotnisku w Barajas w Madrycie zagrażają planom przyciągnięcia rekordowej liczby turystów w tym roku.

Obwiniają rząd. "Odwraca się plecami"

Obwiniają rząd. "Odwraca się plecami"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła nałożenie nowych sankcji na podmioty eksportujące irańską ropę naftową i ukrywające jej pochodzenie. Departament Stanu zaznaczył przy tym, że jest to element polityki nakładania "maksymalnej presji" na irański reżim.

Element "maksymalnej presji". Decyzja administracji Donalda Trumpa

Element "maksymalnej presji". Decyzja administracji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział, że jego administracja zacznie w piątek wysyłać do rządów innych państw pisma informujące o wysokości ceł, jakie USA nałożą na ich eksport - podała Agencja Reutera.

Donald Trump: kilka państw poinformujemy

Donald Trump: kilka państw poinformujemy

Źródło:
PAP