USA chcą "bardzo, bardzo szybko" zawrzeć umowy handlowe z Wielką Brytanią, która szykuje się do opuszczenia Unii Europejskiej - zapewniał na szczycie G20 w Hamburgu prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Brytyjska premier Theresa May przyznała, że jest więcej krajów, które sygnalizowały silną wolę zawarcia porozumień w tej sprawie.
- Niektóre kraje, z którymi tutaj rozmawiałam, wykazały ogromne zainteresowanie współpracą z nami nad porozumieniami handlowymi w przyszłości - oświadczyła Theresa May na konferencji prasowej, wymieniając kolejno: Stany Zjednoczone, Japonię, Chiny i Indie.
Negocjowanie Brexitu
O tym, że USA chcą "bardzo, bardzo szybko" zawrzeć dwustronne porozumienie handlowe z Wielką Brytanią, mówił w Hamburgu prezydent USA Donald Trump. Określił je jako "bardzo ważną umowę".
Wielka Brytania nie może jednak zawierać umów handlowych z krajami trzecimi, dopóki należy do Unii Europejskiej. Negocjacje w sprawie Brexitu mają się zakończyć dopiero w 2019 roku.
Kraje należące do UE oddały Komisji Europejskiej pełne kompetencje do negocjowania w ich wspólnym imieniu kwestii dotyczących handlu. Jest to jeden z tematów, który wywołuje napięcia podczas rozmów dotyczących wyjścia Wielkiej Brytania ze Wspólnoty. May w sobotę zapewniła po raz kolejny, że jest przekonana, że w wyniku tych negocjacji uda się uzyskać "dobre porozumienie".
Trump krytykowany
Na konferencji prasowej May skrytykowała decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z paryskiego porozumienia klimatycznego zawartego w grudniu 2015 roku. Podkreśliła, że wezwała amerykańskiego przywódcę do ponownego przyłączenia się do porozumienia.
Również prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w Hamburgu, że wciąż liczy na przekonanie Trumpa, że USA powinny pozostać stroną porozumienia.
Na kończącej szczyt konferencji prasowej kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że nie podziela opinii, że Stany Zjednoczone mogą zrewidować swoje stanowisko w tej sprawie. Przyznała, że w kwestiach ochrony klimatu nie udało się osiągnąć zgodności 20 uczestników spotkania w Hamburgu, co znalazło odzwierciedlenie w komunikacie końcowym.
Autor: //now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock