Lotnisko w Dubaju jest najbardziej ruchliwym międzynarodowym portem na świecie. W 2014 roku obsłużyło prawie 70,5 mln pasażerów. To o 6,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Dubaj zajął fotel lidera kosztem londyńskiego lotniska Heathrow.
- To dla nas historyczny kamień milowy - poinformowały władze azjatyckiego lotniska.
To nie koniec
Polityczne niepokoje w regionie skierowały więcej inwestorów do Dubaju, który postrzegany jest jako bezpieczna przystań. Poza tym, zarówno państwowe linie lotnicze Emirates, jak i tani przewoźnik Fly Dubai rozwijają się w bardzo dynamicznym tempie. Miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to także popularny cel wizyt turystów. Władze lotniska w Dubaju prognozują, że w 2015 roku liczba pasażerów skoczy do 79 mln. Wszystko dzięki planowanemu otwarciu pirsu D. Po jego uruchomieniu lotnisko zyska zdolność obsługi nawet 90 mln pasażerów rocznie. - Chcemy, aby Dubaj stał się globalnym centrum lotnictwa, to jest nasz wspólny cel - powiedział szejk Ahmed Bin Saeed Al Maktoum, prezes dubajskiego lotniska.
Londyn z kłopotami
Powodów zadowolenia, mimo obsłużenia w 2014 roku 68,1 ml pasażerów (wzrost o 1,2 proc.) nie mają władze lotniska Heathrow. Od wielu lat trwa bowiem zażarta walka o zwiększenie pojemności portu, który w tej chwili operuje przy około 98 proc. swoich możliwości.
Brytyjscy politycy kłócą się o to, jak zwiększyć przepustowość lotniska. Wyjście z tej sytuacji ma latem zaproponować specjalna komisja. W grę wchodzą trzy wyjścia: trzeci pas startowy na Heathrow, rozszerzenie jednego z istniejących, wybudowanie drugiej drogi startowej na innym londyńskim lotnisku - Gatwick.
- Wielka Brytania korzystała na tym, że miała największy na świecie port lub lotnisko przez ostatnie 350 lat. Ale ograniczona pojemność Heathrow sprawiła, że straciliśmy koronę na rzecz Dubaju - powiedziała rzeczniczka lotniska. Dla porównania, największy port lotniczy w Polsce - Lotnisko Chopina w Warszawie - obsłużył w 2014 roku blisko 10,6 mln pasażerów.
Autor: ToL//bgr / Źródło: BBC, tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Dr Ajay Kumar Singh / Shutterstock.com