Upadek giełdy kryptowalut. Udało się odzyskać część pieniędzy

Autor:
mp
Źródło:
Reuters

Prawnicy giełdy FTX poinformowali sąd upadłościowy w amerykańskim stanie Delawere, że udało im się odzyskać część płynnych aktywów. Ich wartość oszacowano na 5 mld dolarów.

- Zlokalizowaliśmy ponad 5 miliardów dolarów w gotówce, kryptowalutach i papierach inwestycyjnych - powiedział Andy Dietderich, adwokat FTX, przed sądem upadłościowym w amerykańskim stanie Delawere.

Odzyskane pieniądze

Dietderich powiedział również, że firma planuje sprzedać niestrategiczne inwestycje, których wartość księgowa wyniosła 4,6 miliarda dolarów. Nie obejmie to jednak aktywów zajętych przez Komisję Papierów Wartościowych na Bahamach, gdzie firma miała siedzibę, i gdzie mieszkał jej założyciel Sam Bankman-Fried.

Większość klientów i inwestorów FTX, którzy ponieśli straty, nie została wymieniona w przesłuchaniach. W dokumentach sądowych pojawili się jednak gwiazda futbolu amerykańskiego Tom Brady, jego była żona Giselle Bündchen oraz właściciel drużyny sportowej New England Patriots Robert Kraft.

Bankructwo FTX

Giełda, uruchomiona w 2019 roku i mająca siedzibę na Bahamach, złożyła wniosek o upadłość 11 listopada, gdy handlowcy pospiesznie wycofali 6 miliardów dolarów z platformy w ciągu zaledwie 72 godzin. Od tego czasu okazało się, że Bankman-Fried potajemnie wykorzystał 10 miliardów dolarów funduszów klientów, aby wspierać swój biznes.

W związku z upadkiem giełdy prokuratura federalna w Nowym Jorku postawiła Bankmanowi-Friedowi osiem zarzutów w związku z oszustwami, defraudacją i naruszeniem przepisów o finansowaniu kampanii wyborczych. Oddzielne zarzuty wysunął także regulator giełdowy SEC.

Jak twierdzi nowojorska prokuratura Bankman-Fried używał pieniędzy klientów, by pokryć długi i wydatki należącego do niego funduszu inwestycyjnego Alameda Research. 30-latek jest też oskarżony o zmowę w celu złamania przepisów finansowania kampanii wyborczych. Miał on wpłacać pieniądze na kampanie wyborcze polityków obydwu głównych amerykańskich partii za pomocą tzw. słupów, a także z kont korporacyjnych, co jest zabronione

Czytaj także: Założyciel upadłej giełdy wyjdzie za kaucją. Zapłaci za to ćwierć miliarda dolarów >>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości