Bruksela chce kupić 300 milionów dawek szczepionki na COVID-19. "Wkrótce poczynimy dalsze kroki"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
WHO: wzrost zakażeń powodują częściowo młodzi ludzie, którzy tracą latem czujnośćReuters
wideo 2/6
ReutersWHO: wzrost zakażeń powodują częściowo młodzi ludzie, którzy tracą latem czujność

Komisja Europejska w piątek zakończyła wstępne rozmowy z firmą Sanofi w sprawie zakupu dla krajów Unii Europejskiej 300 milionów dawek przyszłej szczepionki przeciwko COVID-19. "Wkrótce poczynimy dalsze kroki. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z kilkoma innymi firmami" - oświadczyła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

Komisja Europejska poinformowała w piątkowym komunikacie, że zakończyła wstępne rozmowy z firmą farmaceutyczną na temat zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. Planowana umowa z firmą Sanofi przewiduje możliwość zakupu szczepionki przez wszystkie państwa członkowskie.

"Przewidziano, że gdy badania dowiodą, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna przeciwko COVID-19, Komisja, na podstawie umowy ramowej, będzie miała możliwość zakupu 300 mln dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE" - wyjaśniła KE.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

"Pierwszy ważny kamień węgielny"

"Komisja Europejska czyni wszystko, co w jej mocy, aby zapewnić Europejczykom szybki dostęp do szczepionki, która jest bezpieczna i da im ochronę przed koronawirusem. Ogłoszone dziś porozumienie z firmą Sanofi jest pierwszym ważnym filarem szerszej europejskiej strategii w dziedzinie szczepionek" - podkreśliła, cytowana w komunikacie, Ursula von der Leyen.

"Wkrótce poczynimy dalsze kroki. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z kilkoma innymi firmami" - dodała.

Przewodnicząca KE zaznaczyła, że choć obecnie nie wiadomo, która szczepionka będzie najlepsza, to UE inwestuje w różne badania oparte na różnych typach technologii.

"Zwiększa to nasze szanse na szybkie uzyskanie skutecznego remedium na koronawirusa. Szczepionka byłaby prawdziwie ogólnoświatowym dobrem. Jesteśmy gotowi pomóc uzyskać dostęp do szczepionki również krajom znajdującym się w trudniejszej sytuacji, co pozwoliłoby im znaleźć wyjście z tego kryzysu" - zapewniła von der Leyen.

Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, stwierdziła, że "bezpieczna i skuteczna szczepionka przeciwko COVID-19 jest najpewniejszą drogą wyjścia z kryzysu". "Dlatego też w ostatnich tygodniach wypracowaliśmy jednolite podejście UE, które pozwoli nam zabezpieczyć dostęp do odpowiedniej ilości dawek obiecujących szczepionek kandydackich. Ogłoszone dziś zakończenie wstępnych rozmów z firmą Sanofi jest pierwszym ważnym krokiem na drodze do osiągnięcia celu, jakim jest zapewnienie obywatelom Unii równego dostępu do szczepionki" - podkreśliła.

Komisja Europejska poinformowała w komunikacie, że efektem zakończonych w piątek wstępnych rozmów ma być zawarcie umowy ramowej na zakup szczepionki. Jak wyjaśniono, zostanie ona sfinansowana "z instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, który dysponuje środkami przeznaczonymi na stworzenie portfela potencjalnych szczepionek o różnych profilach i produkowanych przez różne firmy".

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/LUKAS BARTH-TUTTAS