Ryanair poskarżył się na pomoc przyznaną konkurentom. Jest wyrok sądu

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Testy na wrocławskim lotnisku mają zwalniać z konieczności odbywania kwarantanny po przylocie do Polski
Testy na wrocławskim lotnisku mają zwalniać z konieczności odbywania kwarantanny po przylocie do PolskiTVN24
wideo 2/4
TVN24Testy na wrocławskim lotnisku mają zwalniać z konieczności odbywania kwarantanny po przylocie do Polski

Ryanair przegrał sprawę dotyczącą pomocy publicznej przyznanej liniom lotniczym Air France i SAS. Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu stwierdził, że pomoc była zgodna z unijnymi przepisami. Irlandzki przewoźnik może odwołać się od wyroku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

W ocenie sądu UE wprowadzony w Szwecji, w kontekście pandemii COVID-19, system gwarancji pożyczek w celu wsparcia przedsiębiorstw lotniczych posiadających szwedzką koncesję jest odpowiedzią na poważne zaburzenia w gospodarce tego państwa członkowskiego i jest zgodny z unijnym prawem.

Sąd ocenił też, że moratorium dotyczące płatności podatków wprowadzone we Francji w celu wsparcia przedsiębiorstw lotniczych posiadających francuską koncesję jest zgodne z prawem UE.

Przedstawiciele Ryanaira zapowiedzieli, że złożą odwołanie od wyroku do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Pozwy Ryanaira przeciwko Komisji Europejskiej

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że irlandzki przewoźnik złożył 16 pozwów przeciwko Komisji Europejskiej w związku z udzieleniem pomocy państwowej liniom lotniczym, takim jak Lufthansa, KLM, Austrian Airlines i TAP.

Pomoc przyznano także Polskim Liniom Lotniczym LOT. Pod koniec grudnia ubiegłego roku rząd przyjął uchwałę w sprawie Programu wsparcia Polskich Linii Lotniczych LOT S.A – 1,8 mld zł w formie pożyczki, a 1,1 mld zł przez podniesienie kapitału spółki o tę kwotę.

Sąd UE jest częścią Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Orzeka w sprawach o stwierdzenie nieważności przedłożonych przez osoby fizyczne i przedsiębiorstwa oraz, w niektórych przypadkach, przez rządy krajów UE. W praktyce oznacza to, że Sąd UE orzeka przede wszystkim w sprawach dotyczących prawa konkurencji, pomocy państwa, handlu, rolnictwa i znaków towarowych.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości