TVN24 Biznes | Ze świata

Duże zmiany w podróżach do Włoch

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes, Reuters

Od najbliższej niedzieli będą obowiązywały nowe zasady dla osób przyjeżdżających do Włoch ze strefy Schengen, Wielkiej Brytanii i Izraela. Zniesiona zostanie obowiązkowa pięciodniowa kwarantanna.

Rozporządzenie dotyczące podróży do Włoch podpisał w piątek minister zdrowia Roberto Speranza. Komunikat prasowy włoskiego ministra zdrowia został opublikowany także na stronach polskiego MSZ.

Z nowych przepisów wynika, że od niedzieli 16 maja będą obowiązywały nowe zasady dla osób przyjeżdżających do Włoch ze strefy Schengen, Wielkiej Brytanii i Izraela. Zniesiona zostanie dla nich 5-dniowa kwarantanna. Podróżni będą musieli jednak przedstawić negatywny wynik testu wymazowego w kierunku COVID-19.

W komunikacie możemy przeczytać, że "specjalne loty 'Covid tested' będą lądować na lotniskach w Rzymie, Mediolanie, Wenecji i Nepolu".

Decyzja ta oznacza otwarcie Włoch na turystykę, zgodnie z wcześniejszymi zapewnieniami rządu, że kraj jest gotowy na przyjęcie turystów z zagranicy w warunkach bezpieczeństwa. Już na początku maja premier Włoch Mario Draghi zachęcał do zarezerwowania letniego wypoczynku na Półwyspie Apenińskim.

Rozporządzenie nie zostało jeszcze opublikowane. Po jego opublikowaniu szczegółowe przepisy mają zostać zamieszczone na stronie polskiego MSZ.

Podróże do Włoch

Obecnie osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium krajów z Kategorii C, do których należy Polska, mają obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Ponadto - mimo negatywnego wyniku testu - podróżni są kierowani na obowiązkową, 5-dniową kwarantannę. Po tym okresie mają obowiązek ponownego wykonania testu wymazowego. Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej 2. roku życia.

Dodatkowo - jak czytamy na stronach polskiego MSZ - przyjezdni z krajów z Kategorii C muszą zgłosić swój przyjazd do przychodni lokalnej właściwej dla miejsca pobytu (Dipartimento di Prevenzione dell'Azienda Sanitaria).

Są wyjątki. Testów nie muszą przedstawiać i nie muszą się poddawać kwarantannie osoby wjeżdżające do Włoch własnym środkiem transportu, pod warunkiem że opuszczą terytorium Włoch w ciągu 36 godzin od wjazdu oraz osoby przesiadające się na lotniskach w podróży do innych krajów (bez opuszczania strefy tranzytowej).

Z powyższych obowiązków zwolnieni są także członkowie załogi środków transportu oraz osoby wjeżdżające do Włoch na czas nie dłuższy niż 120 godzin z udowodnionych przyczyn zawodowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Koronawirus we Włoszech

Włoskie ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek o 8085 nowych zakażeniach koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 201 osób.

Od lutego ubiegłego roku na Półwyspie Apenińskim zarejestrowano 123 745 zgonów związanych z COVID-19. To drugi wynik w Europie, po Wielkiej Brytanii, a także siódmy na świecie.

Od początku epidemii we Włoszech potwierdzono 4,14 mln przypadków zakażenia.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes, Reuters

Pozostałe wiadomości