TVN24 Biznes | Ze świata

Zmiany zasad wjazdu do Irlandii. Nowy obowiązek także dla Polaków

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Od najbliższej soboty, 16 stycznia do Irlandii będzie można wjechać tylko z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa. Test musi zostać wykonany na maksymalnie 72 godziny przed odlotem - poinformowali przedstawiciele ambasady RP w Dublinie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Do tej pory obowiązek wykonania testu przed przyjazdem do Irlandii dotyczył tylko osób podróżujących z Wielkiej Brytanii i Republiki Południowej Afryki, krajów, gdzie wykryto nowe, bardziej zakaźne odmiany koronawirusa. Test musi być wykonany w ciągu 72 godzin przed przyjazdem do Irlandii.

Z obowiązku tego będą zwolnieni przewoźnicy w transporcie pasażerskim i towarowym, funkcjonariusze policji na służbie oraz dzieci poniżej 6. roku życia.

Izolacja po przyjeździe

Jak ogłosił irlandzki rząd, podróżni z Wielkiej Brytanii i RPA nadal będą musieli się izolować przez 14 dni po przyjeździe, nawet jeśli już na terenie Irlandii wykonają kolejny test.

Podróżni z krajów, które są oznaczone przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) kolorem czerwonym i szarym oraz ze wszystkich krajów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego muszą przez 14 dni po przyjeździe ograniczać przemieszczanie się. Okres ten może jednak zostać skrócony w przypadku wykonania testu nie wcześniej niż w piątym dniu po przyjeździe.

Natomiast podróżni z krajów oznaczonych na żółto i zielono nie muszą ograniczać przemieszczania się, a jedynie przestrzegać ogólnych restrykcji epidemicznych. Obecnie dotyczy to tylko przyjazdów z Finlandii, Islandii, większości terytorium Norwegii i Grecji.

Koronawirus w Irlandii

W Irlandii we wtorek poinformowano, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 46 zgonów na COVID-19 i wykryto 3086 nowych zakażeń koronawirusem.

Niepokojąco duża jest liczba zgonów - to najwyższy bilans od końca kwietnia ubiegłego roku. Od połowy maja tylko raz, w ostatni piątek, zdarzyło się, by osiągnięty został poziom 20 ofiar śmiertelnych. Do tej pory z powodu COVID-19 zmarło w Irlandii łącznie 2397 osób.

Wygląda natomiast, że po serii rekordów w pierwszych dniach roku spada tempo przyrostu nowych zakażeń. Podany we wtorek bilans jest najniższym od 1 stycznia, zaś od rekordowego sprzed czterech dni jest mniejszy o 5162. Od początku epidemii w Irlandii stwierdzono 155 591 zakażeń.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Widak/NurPhoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości