TVN24 Biznes | Ze świata

Restauracje, szkoły, testy. Nowe obostrzenia w Czechach

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Rosnąca czwarta fala koronawirusa
Rosnąca czwarta fala koronawirusaTVN24
wideo 2/6
TVN24Rosnąca czwarta fala koronawirusa

Od 1 listopada w Czechach obowiązują nowe zasady związane z epidemią COVID-19. Zgodnie z nimi w restauracjach obowiązkowe ma być sprawdzanie zaświadczenia o szczepieniach lub testach. Rząd wydał też decyzję o testach na koronawirusa w szkołach w kolejnych 23 powiatach.

W poniedziałek 1 listopada w szkołach ośmiu powiatów prowadzone są testy pod kątem obecności koronawirusa. Obejmą one 165 tys. uczniów. Testy będą powtórzone 8 listopada i tego samego dnia zostaną przeprowadzone w kolejnych 23 powiatach - wynika z decyzji rządu podjętej w poniedziałek.

Resort zdrowia zarządził, że obowiązkowe testy będą przeprowadzane, jeżeli w regionie jest ponad 300 przypadków zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców w ciągu 7 dni. Taki wskaźnik zanotowano w sobotę w 31 z 77 czeskich powiatów.

Jeżeli uczniowie odmówią poddania się testom, a nie są zaszczepieni lub nie są ozdrowieńcami, będą musieli podczas całego pobytu w szkole nosić maskę ochronną klasy FFP2, a także nie będą mogli uczestniczyć w zajęciach WF. Na stołówkach osoby te będą musiały utrzymywać półtorametrowy dystans od innych uczniów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

PragaShutterstock

Testy na koronawirusa

Od poniedziałku skrócony został czas ważności testów na obecność koronawirusa. Test antygenowy ma czas ważności 24 godziny, PCR - 72 godziny. Ograniczony także jest krąg osób, które mogą skorzystać z bezpłatnych testów, finansowanych przez kasy chorych.

Będą przysługiwać one tylko osobom skierowanym przez lekarzy, dzieciom i młodzieży do 18. roku życia oraz tym, których stan zdrowia wyklucza podanie szczepionki przeciwko COVID-19. Wszyscy pozostali muszą za testy płacić.

Certyfikaty covidowe w restauracjach

Najwięcej kontrowersji wzbudza wprowadzony 1 listopada obowiązek sprawdzania certyfikatów covidowych przez pracowników i właścicieli restauracji. Klienci nie powinni zostać obsłużeni, jeżeli nie mają potwierdzenia o szczepieniu, ważnego testu lub zaświadczenia o przebytej w ciągu 180 dni chorobie.

Część restauratorów zapowiedziała, że nie będzie respektować zarządzenia, co może dla nich oznaczać karę do trzech milionów koron, czyli około pół miliona złotych.

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości