TVN24 Biznes | Ze świata

Bruksela chce poprawić zdrowie Europejczyków. W planie zaostrzenie przepisów

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Protest przeciwko bezczynności polityków wobec katastrofy klimatycznej
Protest przeciwko bezczynności polityków wobec katastrofy klimatycznejTVN24
wideo 2/5
TVN24Protest przeciwko bezczynności polityków wobec katastrofy klimatycznej

Komisja Europejska planuje zaostrzenie przepisów dotyczących zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby, a także stosowania chemikaliów. Ma to na celu przyczynienie się do poprawy zdrowia Europejczyków.

W opublikowanym w środę planie walki z zanieczyszczeniem KE określa cele na drodze do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby do 2030 roku.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

"By przewodzić globalnej walce z zanieczyszczeniami"

- Zanieczyszczenie środowiska negatywnie wpływa na nasze zdrowie, zwłaszcza na grupy najbardziej narażone społecznie, a także jest jednym z głównych czynników powodujących utratę różnorodności biologicznej. Rola UE, by przewodzić globalnej walce z zanieczyszczeniami, jest dziś ważniejsza niż kiedykolwiek – powiedział komisarz UE ds. środowiska Virginius Sinkevicius.

W swoim planie KE chce do 2030 roku zmniejszyć liczbę przedwczesnych zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza o co najmniej 55 proc. Według szacunków unijnych urzędników, ok. 380 tys. przedwczesnych zgonów w UE w 2018 roku było związanych ze złej jakości powietrzem.

KE oświadczyła, że w 2022 roku dokona przeglądu limitów zanieczyszczenia powietrza w UE, aby lepiej dostosować je do przyszłych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia. Bardziej rygorystyczne regulacje mają być zaproponowane również wobec pojazdów.

Inne cele na 2030 rok obejmują m.in. 50-procentową redukcję odpadów plastikowych w morzu.

Jak wskazuje Reuters, aby to wszystko osiągnąć, KE zaproponuje środki mające na celu stopniowe wycofywanie substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego (chemikaliów wpływających na hormony), rozważy ograniczenie emisji amoniaku z hodowli i fabryk oraz zrewiduje przepisy dotyczące pestycydów w celu ograniczenia stosowania chemikaliów.

Przepisy UE, które wejdą w życie od 2023 roku, określą bardziej rygorystyczne normy jakości wody pitnej. Do 2025 roku UE dokona przeglądu przepisów dotyczących odpadów, aby poprawić recykling i zmniejszyć ich wytwarzanie.

MikroplastikPAP

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości