Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek pakiet ratunkowy dla pogrążonych w kryzysie linii lotniczych KLM. Pakiet w wysokości 3,4 miliarda euro obiecał w czerwcu rząd Holandii.
"KLM ma kluczowe znaczenie dla holenderskiej gospodarki pod względem zatrudnienia i łączności lotniczej. Kryzys uderzył szczególnie w sektor lotniczy. Ta gwarancja państwa i pożyczka państwowa w wysokości 3,4 miliarda euro zapewnią KLM płynność, której pilnie potrzebuje" - powiedziała, cytowana w komunikacie, wiceszefowa KE Margrethe Vestager, która jest odpowiedzialna za politykę konkurencji.
Pakiet pomocowy dla KLM
KLM to jedne z głównych linii lotniczych działających w Holandii. Są częścią grupy Air France-KLM i drugim co do wielkości prywatnym pracodawcą w Holandii, zatrudniającym ponad 36,6 tysiąca osób.
Komisja poinformowała w komunikacie, że KLM jest bardzo ważną firmą dla holenderskiej gospodarki, ponieważ zapewnia Holandii łączność z wieloma miastami w Europie, jak i poza jej granicami. "Od wybuchu pandemii koronawirusa KLM odegrał również istotną rolę w repatriacji obywateli i transporcie sprzętu medycznego" - wskazała KE.
Unijni urzędnicy wskazali również, że w wyniku wprowadzenia przez Holandię i wiele krajów, do których latał KLM, ograniczeń w podróżowaniu w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, holenderski przewoźnik zanotował duże straty finansowe. "KLM nie ma wystarczającej płynności, aby sfinansować wzrost działalności. Dlatego wsparcie ze strony państwa holenderskiego jest niezbędne do uzyskania niezbędnej płynności w tym trudnym okresie" - oceniła Komisja.
Na pakiet w wysokości 3,4 miliarda euro składają się gwarancje państwa na pożyczki udzielone przez konsorcjum banków oraz pożyczka publiczna. Został on zatwierdzony na podstawie tymczasowych ram prawnych dotyczących pomocy państwa przyjętych przez Komisję w marcu br.
Komisja wcześniej zatwierdziła podobne pakiety między innymi dla niemieckiej Lufthansy, francuskich linii Air France, portugalskich TAP, niemieckiego Condora i skandynawskich SAS.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock