Grecki rząd miał nacjonalizować i dobrać się do niemieckich firm. Gdyby doszło do Grexitu

Ze świata

PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOUCipras zapewnia w parlamencie, że nie było planu wyjścia ze strefy euro

Plan awaryjny rządu Grecji na wypadek, gdyby kraj został zmuszony do wyjścia z eurolandu, przewidywał częściową nacjonalizację i agresywne śledztwa antykorupcyjne przeciwko niemieckim firmom - pisze w sobotę grecki dziennik "Efimerida Ton Syntakton".

Według gazety plan ten zaprojektowano tak, by "zwiększyć koszty" dla wierzycieli Grecji. W planie znalazła się nacjonalizacja firmy OPAP, największego w Europie monopolu gier losowych, sprywatyzowanego w 2013 roku, oraz przejęcie przez państwo przychodów z opłat za przejazd autostradami i przez największy w kraju most - pisze gazeta, powołując się na źródła rządowe. Władze przewidywały także walkę z korupcją, a w jej ramach działania przeciwko takim niemieckim firmom w Grecji, jak Siemens, Lidl, Allianz, MAN i Hochtief. Grecki rząd nie skomentował dotychczas doniesień dziennika "Efimerida Ton Syntakton".

Cipras: nie było innego wyjścia

Premier Aleksis Cipras oświadczył w czwartek, że jego rząd "nie miał innego wyjścia" i 13 lipca musiał zgodzić się na negocjacje z wierzycielami w sprawie nowego programu pomocowego wysokości 86 mld euro. Rozmowy powinny zakończyć się do 20 sierpnia. W piątek Cipras powiedział w parlamencie, że jeszcze przed zawarciem tego porozumienia z wierzycielami zażądał od ówczesnego ministra finansów Janisa Warufakisa przygotowania planu awaryjnego na wypadek wymuszonego przez kredytodawców, głównie przez Niemcy, wykluczenia Grecji z unii walutowej.

Grecki plan B

- Rząd nie ma planu na wypadek Grexitu, ale zamówiłem plan awaryjny w ministerstwie finansów, jak poradzić sobie z zagrożeniami ze strony pewnych europejskich kręgów, które chciały w końcu czerwca, podczas przerwy w negocjacjach między Atenami a ich wierzycielami, wyjścia Grecji ze strefy euro - powiedział szef rządu. Cipras odpowiadał na pytania posłów opozycyjnej partii Pasok w sprawie planu Warufakisa, zwanego planem B, a polegającym na szukaniu alternatywnych metod finansowania długu na wypadek wyjścia Grecji z eurolandu. Warufakis potwierdził, że sformował mały zespół, który miał przygotować plan B na wypadek zmuszenia Grecji do wyjścia ze strefy euro.

Grecja musi wprowadzić kolejne reformy. Merkel: koniec groźby GrexituTVN24 BiS

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU