Ze świata

Grecja dostała pieniądze od UE i spłaciła należności wobec EBC

Ze świata

TVN24 BiSGrecja spłaciła bieżące należności wobec EBC

Grecja spłaciła w poniedziałek swe bieżące należności wobec Europejskiego Banku Centralnego w kwocie 4,2 mld euro - poinformował EBC. Pieniądze powędrowały więc od razu na konta banku.

Według jego krótkiego komunikatu chodzi tu o 3,5 mld euro tytułem wykupu zapadalnych właśnie greckich obligacji oraz o 700 mln euro odsetek.

Uregulowanie tych zobowiązań stało się możliwe dzięki otrzymaniu przez Ateny od Unii Europejskiej pożyczki pomostowej w kwocie 7,16 mld euro z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM).

Zyskuje MFW

Wcześniej w poniedziałek także Międzynarodowy Fundusz Walutowy ogłosił, że Grecja spłaciła całość swych zaległości wobec niego w kwocie około 2 mld euro.

- Mogę potwierdzić, że Grecja spłaciła dziś całość swych zaległości wobec MFW o równowartości 1,6 mld SDR (Special Drawing Rights - Specjalnych Praw Ciągnienia), to jest około 2 mld euro. W związku z tym Grecja nie ma już zaległości wobec MFW - napisał w oświadczeniu rzecznik MFW Gerry Rice.

- Jak już deklarowaliśmy, Fundusz jest gotów nadal pomagać Grecji w jej wysiłkach na rzecz powrotu do finansowej stabilności i wzrostu - dodał Rice.

30 czerwca Grecja miała przekazać MFW 1,2 mld SDR (około 1,5 mld euro), a 13 lipca dalsze 360 mln SDR (456 mln euro), ale ze względu na dramatyczną sytuację finansów publicznych obie te płatności wstrzymano.

W tej sytuacji, Grecja stała się pierwszym w historii krajem rozwiniętym, który nie spłacił raty do MFW.

Autor: mb / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: