Krytykował pomoc dla Grecji, chce zniszczyć oligarchów. Będzie ministrem finansów

Ze świata


Grecki ekonomista Janis Warufakis, zdeklarowany krytyk polityki oszczędności, został ministrem finansów w rządzie Aleksisa Ciprasa, który we wtorek przedstawił skład gabinetu. Główny indeks giełdy w Atenach stracił po południu 5,4 proc.

53-letni wykładowca akademicki Warufakis to zagorzały krytyk warunków, na których Grecja otrzymała międzynarodową pomoc finansową. Przekonywał, że spłata zadłużenia powinna być powiązana ze wzrostem gospodarczym kraju. O swojej planowanej nominacji informował wcześniej na prywatnym blogu, w którym zapowiedział, że "wpisy staną się teraz bardziej nieregularne i krótsze".

Zwolennik nowego podejścia

Warufakis wielokrotnie argumentował m.in., że spłata ogromnych pożyczek, które otrzymała Grecja, powinna być powiązana ze wzrostem gospodarczym. Jego zdaniem byłoby to korzystne także dla kredytodawców. W kampanii przedwyborczej Warufakis zapowiadał zniszczenie greckich oligarchów, przezwyciężenie - jak to nazwał - kryzysu humanitarnego w Grecji i renegocjację spłat greckiego zadłużenia. Warufakis studiował w Wielkiej Brytanii, wykładał w Australii, Grecji i w Stanach Zjednoczonych. Uważa, że przystąpienie Grecji do euro w 2001 roku było błędem, ale przyznaje, że za późno już, by opuszczać euroland. Zarazem twierdzi, że Unia Europejska musi zmienić swe podejście do kryzysu, bo w przeciwnym razie popadnie w stagnację i spiralę deflacyjną.

Nowy gabinet

Cipras, zaprzysiężony dzień wcześniej na szefa rządu, powołał na stanowisko wicepremiera weterana swojej lewicowej, populistycznej partii SYRIZA, ekonomistę Jannisa Dragasakisa. Przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi, które przyniosły SYRIZ-ie zwycięstwo, Dragasakis domagał się śledztwa, które ma wyjaśnić, dlaczego kraj musiał zgodzić się na restrykcyjny program oszczędności. Jego kandydatura na stanowisko wiceszefa rządu, nadzorującego resorty związane z gospodarką, była szeroko oczekiwana. Cipras rozszerzył kompetencje ministrów rozwoju, środowiska, spraw wewnętrznych i robót publicznych, redukując liczbę resortów z 19 do 11. Szefem MSZ został Nikos Kotzias, profesor teorii politycznej na uniwersytecie w Pireusie, były ekspert w resorcie dyplomacji. Tekę ministra obrony w nowym rządzie otrzymał Panos Kammenos, lider populistycznej prawicowej partii Niezależni Grecy, z którą SYRIZA porozumiała się w sprawie utworzenia koalicyjnego rządu. Nowy rząd ma zostać zaprzysiężony później we wtorek.

Autor: pp//bgr / Źródło: PAP