Obniżenie podatków korporacyjnych w USA oraz brak presji na tworzenie ekologicznej energetyki - to niektóre z mogących wpływać na polską gospodarkę scenariuszy polityki Donalda Trumpa - ocenia prof. Stanisław Mazur. - Więc być może to byłaby chwila oddechu dla polskiego rządu i tej presji budowania innowacyjnej, ekologicznej energetyki, innej niż ta oparta na węglu - mówi ekonomista.
Zdaniem eksperta to, co będzie się działo w 2017 roku w polityce międzynarodowej, istotnie wpłynie na polską gospodarkę. W chwili obecnej kluczowym pytaniem wydaje się polityka nowego prezydenta USA. Jednak, jak zaznacza ekonomista, gospodarczo Polska jest znacznie silniej powiązana z Unią Europejską, dlatego relacje z USA nie będą miały "dramatycznie dużego znaczenia dla naszej gospodarki". - Polityka Donalda Trumpa to jeszcze spekulacje, ponieważ to początek kadencji, natomiast istnieją przesłanki, które czynią zasadne zwrócenie uwagi na pewne potencjalne korzyści i zagrożenia, które z tego płyną - mówi ekonomista.
Zagrożenia
Wśród potencjalnych zagrożeń wynikających z prezydentury Trumpa wymienił możliwość "zdjęcia parasola ochronnego znad Europy". Jak zauważa prof. Mazur, Trump krytycznie wypowiadał się o zasadności amerykańskiej obecności w NATO. Eksperta niepokoją również pojawiające się w wypowiedziach Trumpa echa izolacji gospodarczej, protekcjonistyczne nastawienie, które może w istotny sposób wpływać na globalną koniunkturę. - Wtedy w naturalny sposób my zostaniemy tymi negatywnymi konsekwencjami dotknięci - ocenia Mazur. Negatywnie na polską i europejską gospodarkę może w jego opinii wpłynąć możliwe obniżenie podatków korporacyjnych w USA. To zachęci firmy amerykańskie do powrotu do Stanów Zjednoczonych.
Ekonomista zwrócił uwagę na kwestię ograniczenia wolnego handlu. - Pan prezydent Trump zdaje się oponentem tego myślenia i znów może to rzutować na dynamikę relacji gospodarczych między Unią Europejska a Stanami Zjednoczonymi. To nie musi mieć pozytywnych konsekwencji dla naszej gospodarki - ocenia ekspert z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Ulga dla węgla
Zauważył też, że "paradoksalnie" polityka Trumpa może iść w sukurs polskiemu rządowi. - Pan prezydent Trump jawi się jako osoba, która jest przeciwnikiem myślenia w kategoriach globalnego ocieplenia, szukania ekologicznych rozwiązań, więc być może to byłaby chwila oddechu dla polskiego rządu i tej presji budowania innowacyjnej, ekologicznej energetyki, innej niż ta oparta na węglu - mówi ekonomista. Jego zdaniem możliwa zmiana relacji Amerykanów z partnerami w Azji może spowodować, że otworzy się rynek dla niektórych segmentów polskich producentów czy eksporterów.
Jak będzie wyglądała polityka zagraniczna Donalda Trumpa? Gośćmi programu "Fakty z Zagranicy" w TVN24 BiS byli dr Mirosław Oczkoś oraz prof. Stanisław Gomułka (04.01.2017):
Autor: mb/gry / Źródło: PAP