Młody książę kierujący gospodarczymi reformami Arabii Saudyjskiej obrał strategię, która ma pozwolić na uniknięcie gwałtownych reakcji z strony jakichkolwiek religijnych konserwatystów - podaje Reuters. Młody władca odpowiada za największą w historii Arabii Saudyjskiej naprawę państwa i społeczeństwa.
Następca tronu, 31-letni książę Mohammed bin Salman przyznał w rozmowie z odwiedzającymi go badaczami, że nie wyklucza podjęcia środków karnych względem duchownych, którzy będą podżegać do sprzeciwiania się lub krytykowania jego nowego planu gospodarczego.
Duchowieństwo podzielone
Książę Mohammed uznał, że niewielki odsetek duchownych w królestwie Arabii Saudyjskiej jest na tyle dogmatyczny, by zrozumieć tę koncepcję. Z kolei więcej niż połowa z nich jest gotowa do wspierania proponowanych reform poprzez zaangażowanie i dialog. Zdaniem księcia, pozostała część duchowieństwa ma ambiwalentny stosunek, bądź nie jest w stanie spowodować żadnych problemów we wdrażaniu zmian. Brakuje jeszcze komentarza dworu królewskiego na temat koncepcji księcia.
Gospodarka niezależna od ropy
Książę Mohammed sformułował swój plan reform o nazwie „Vision 2030”, by uniezależnić gospodarkę Arabii Saudyjskiej od ropy, odwołując się jednak przy tym do muzułmańskiej tradycji. Jego celem jest także tchnienie społecznych zmian w wysoce konserwatywnym królestwie. Król może liczyć na publiczne poparcie saudyjskich duchownych. W zachowaniu przyjaznych relacji pomaga mu fakt, że Salman najświętsze miejsca islamu otacza szczególną opieką. Choć to właśnie duchowni sprawują kontrolę nad systemem sprawiedliwości, to decydowanie w większości pozostałych kwestii leży w gestii króla - tak długo, jak jego interpretacja nie stoi w sprzeczności z ich podejściem do prawa islamskiego.
Przejawy radykalizmu
Rząd próbował powstrzymywać przejawy poglądów ekstremistycznych wśród duchownych, po tym, jak w 2003 roku Arabia Saudyjska była nawiedzana przez islamistyczne ataki. Zmuszał ich wówczas do odwołania poparcia dla Al-Kaidy oraz przemocowych taktyk. Ci, którzy mieli bardziej radykalne poglądy byli odwoływani. W późniejszych latach panowania Króla Abdullaha, poprzednika króla Salmana, niektórzy starsi duchowni, którzy otwarcie sprzeciwiali się jego reformom społecznym, otwarcie byli zwalniani z pełnienia funkcji.
Zobacz: Arabia Saudyjska zrywa stosunki dyplomatyczne z Iranem (Film z 04.01.2016)
Autor: ag/gry / Źródło: Reuters