Nadchodzi globalna recesja? "Ryzyko jest wysokie i rośnie"

Ze świata

Światu grozi recesja?

Ryzyko globalnej recesji jest wysokie i ciągle rośnie - alarmują analitycy Citigroup. Ich zdaniem po kilku latach względnego spokoju światową gospodarkę czekają wstrząsy.

Zdaniem analityków Citigroup globalny wzrost gospodarczy jest obecnie bardzo niepewny. Po 2-3 latach względnego spokoju istnieje wysokie ryzyko, że światowa gospodarka zwolni i zacznie się kurczyć. Głównym argumentem na potwierdzenie takiej tezy są Chiny, z których co miesiąc spływają niepokojące dane dotyczące słabej koniunktury, czy mniejszego niż oczekiwano wzrostu PKB.

Dużo zagrożeń

"W długim terminie światowa gospodarka odczuje spowolnienie w Chinach oraz nadmierne zadłużenie w wielu krajach i sektorach" - uważają analitycy Citigroup i dodają, że dodatkowym ryzykiem są niepokoje geopolityczne. Eksperci z Citigroup skorygowali również swoje prognozy globalnego wzrostu gospodarczego w 2016 roku. Ich zdaniem światowa gospodarka będzie rozwijała się w tempie 2,5 proc. a nie jak wcześniej uważano 2,7 proc. Analitycy przestrzegają, że również i te szacunki mogą okazać się nieaktualne jeśli osłabienie w Chinach mocniej odbije się na kondycji pozostałych gospodarek. Wówczas wzrost może wynieść jedynie 2,2 proc.

Recesja

Analitycy Citigroup uważają, że globalna recesja jest bardzo prawodpodobna, ale niekoniecznie nieunikniona. "Aby uniknąć recesji i większego spowolnienia tempu wzrostu gospodarczego świat potrzebuje globalnej wersji Abenomics (programu gospodarczego wprowadzonego przez premiera Japonii Shinzo Abe - red.), który zakłada m.in. wpompowanie do gospodarki ogromnej ilości pieniędzy, aby zwiększyć inflację co z kolei, przy reformach strukturalnych, ma przyczyniać się do pobudzenia wzrostu PKB" - piszą analitycy Citigroup.

Także OECD

Przed tygodniem swoją prognozę globalnego wzrostu gospodarczego obniżyła również Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Zdaniem organizacji wzrost gospodarczy zwolni w 2016 roku do 3 proc. i 3,3 proc. w 2017. W listopadzie OECD prognozowała wzrost globalnego PKB o 3,3 proc. w 2016 r. i 3,6 proc. w 2017 r.

Niepokojący sygnał z chińskiej gospodarkiTVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: Bloomberg, cnbc.com, tvn24bis.pl,