Rynki z niepokojem patrzą na Chiny. "Skutki gospodarcze raczej spore"

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP

Spadki na europejskich giełdach. Rynki z coraz większym niepokojem przypatrują się ograniczeniom covidowym w Chinach. Z kolei inwestorzy z niecierpliwością czekają na czwartkową decyzję Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Na zamknięciu sesji indeks Euro Stoxx 50 zniżkował o 0,68 proc., niemiecki DAX spadł o 1,09 proc., francuski CAC 40 poszedł w dół o 0,7 proc., a brytyjski FTSE stracił 0,17 proc.

Benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 spadł o 0,58 proc.

Decyzja EBC

Inwestorzy czekają na decyzję w sprawie polityki monetarnej EBC. Komunikat po posiedzeniu banku centralnego strefy euro zostanie opublikowany o 14.15 w czwartek.

- Chciałabym, aby inflacja osiągnęła szczyt w październiku, ale obawiam się, że nie posunęłabym się do stwierdzenia, że tak się stało – powiedziała Christine Lagarde, szefowa EBC.

- Istnieje zbyt duża niepewność, szczególnie w jednym elemencie, czyli przeniesieniu wysokich kosztów energii na poziomie hurtowym na poziom detaliczny, aby założyć, że inflacja rzeczywiście osiągnęła swój szczyt. Byłabym zaskoczona, gdyby inflacja osiągnęła szczyt – dodała.

Ograniczenia covidowe w Chinach

Inwestorzy uciekają przed ryzykownymi aktywami w obawie przed nasilaniem się protestów przeciwko ograniczeniom covidowym w Chinach. Demonstracje przeciwko polityce "zero covid", surowym restrykcjom i lockdownom rozszerzyły się w niedzielę na kolejne miasta Chin.

- Surowe restrykcje w Chinach od jakiegoś czasu wpływają na nastroje konsumentów i przedsiębiorców, a utrzymujące się spadki dynamiki wzrostu chińskiego PKB utrzymują się już od ponad roku i nic nie zapowiada, aby sytuacja się poprawiła. Rynki nie lubią niepewności, a inwestorzy będą szukać rozwiązania sytuacji od chińskich władz - powiedział George Boubouras, dyrektor wykonawczy K2 Asset Management.

- Nawet jeśli Chiny są na dobrej drodze do odejścia od polityki "zero covid", niski poziom szczepień wśród osób starszych oznacza, że odejście będzie prawdopodobnie powolne i nieuporządkowane. Skutki gospodarcze raczej spore – stwierdzili w raporcie analitycy EBC.

Czytaj więcej: Protesty w Chinach. "New York Times": Polityka "zero covid" źródłem wspólnego gniewu. Xi Jinping nie ma prostej odpowiedzi>>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości