W niektórych regionach Francji brakuje masła. "Od dobrego miesiąca"

[object Object]
Rekordowe ceny masłaTVN24 BiS
wideo 2/2

Wzrost zapotrzebowania na tłuszcz zwierzęcy i coraz większa konsumpcja produktów na bazie masła spowodowały jego brak w niektórych regionach Francji. Masła brakuje przede wszystkim w supermarketach na terenie Bretanii i Normandii. "Masło wraca do łask" - zauważa tygodnik polityczny "Le Point", przypominając, że przez 30 lat dietetycy nim pogardzali.

Przy pustych półkach z masłem w większości supermarketów w Normandii widnieje informacja: "Ze względu na deficyt francuskiego mleka nasi dostawcy nie są w stanie realizować zamówień na masło".

Masło wraca do łask

- Nie ma masła w sklepie od dobrego miesiąca. Możemy znaleźć na półkach masło najdroższych marek, ale nie lokalnych producentów - powiedziała mieszkanka Bretanii Chantal Christien. - Kuchnia bretońska bez masła jest jak słodycz bez cukru - dodaje. Lokalne specjały kulinarne, naleśniki bretońskie, a zwłaszcza bretońskie ciasto maślane, jak sama nazwa wskazuje, nie mają racji bytu bez tego produktu.

"Rehabilitacja" znaczenia tłuszczów zwierzęcych wywołała zwiększone zapotrzebowanie na masło na całym świecie - wyjaśnia na łamach gazety Gérard Calbrix, dyrektor ds. ekonomicznych francuskiego stowarzyszenia przetwórstwa mleka.

Zdaniem "Le Point" spadek cen mleka w Europie w związku z jego nadprodukcją dwa lata temu zmusił rolników do zmniejszenia produkcji. To także jeden z powodów obecnego niedoboru mleka. W rezultacie wzrosły ceny. Gazeta zauważa, że tona masła w kwietniu 2016 roku kosztowała 2,5 tys. euro, podczas gdy w tym roku wzrosła do 7 tys.

Jednorazowe niedobory

Dyrektor ds. rolnictwa Federacji Handlu i Dystrybucji (FCD) Hugues Beyler uważa, że są to tylko "niedobory jednorazowe, często związane z problemami logistycznymi" i tym, że konsumenci kupują więcej niż zwykle. W stolicy Francji nie wszyscy mają świadomość, że taki problem istnieje.

- Pierwsze słyszę, że brakuje masła – powiedział Tanguy Lahaye, właściciel sieci piekarni w Paryżu. - Jemy więcej masła. Konsumpcja narodowa wzrosła o 5 procent w latach 2013 i 2015, o 2,5 procent na całym świecie - tłumaczy Lahaye.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości