Google udaje się uciec od gigantycznej kary

Ze świata

Ten kraj stawia na "techplomację". "Relacje z Google będą równie istotne jak te z Grecją"TVN24 BiS
wideo 2/2

Sąd administracyjny w Paryżu odrzucił w środę wniosek francuskiego fiskusa o nałożenie na giganta internetowego 1,1 mld euro podatku za lata 2005-2010.

Sąd przyznał rację koncernowi, który twierdzi, że nie posiada we Francji stałej siedziby, bo nie zawiera w tym kraju żadnych umów. Za wszystko odpowiada firma Google Ireland Limited, mieszcząca się w Irlandii. Tam koncern płaci podatki, tam również wpływają przychody z tytułu opłat za reklamy zamieszczane w internecie przez francuskie firmy.

Podatki Google

Z uwagi na to firma Google France zgłasza relatywnie niskie obroty we Francji: 247 mln euro w 2015 roku i 22 miliony zysków, od których płaci podatek. Z tytułu CIT zapłaciła za 2015 rok 6,7 mln euro francuskiemu fiskusowi.

Opierając się na obrotach z działalności reklamowej Google we Francji, fiskus wyliczył początkowo zobowiązania koncernu na 1,6 mld euro. Tę kwotę obniżono potem do 1,1 mld euro. Ostatecznie sąd nie przyznał racji władzom, ogłaszając, że "Google Ireland Limited nie podlega opodatkowaniu we Francji za lata 2005-10".

Od środowego rozstrzygnięcia sądu przysługuje odwołanie.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock