Firma Google ukarana grzywną

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Francuski urząd do spraw konkurencji ukarał firmę Google grzywną w wysokości 220 milionów euro. Jak poinformowano, to kara za faworyzowanie jej własnych usług w sektorze reklamy internetowej. Urząd wskazał, że koncern nie będzie odwoływał się od tej decyzji.

Isabelle de Silva, szefowa urzędu do spraw konkurencji, powiedziała, że kara finansowa została obniżona z powodu ugody zawartej z amerykańskim gigantem. Nie podała jednak szczegółów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- To przełomowa decyzja, ponieważ jest to pierwsza na świecie decyzja dotycząca zbadania złożonych algorytmicznych procesów sprzedażowych, dzięki którym działa reklama internetowa "display" (wyświetlana np. w formie bannerów reklamowych na stronach internetowych lub okienek pop-up - red.)" – podkreśliła na konferencji prasowej Isabelle de Silva.

"Urząd zauważył, że Google przyznał preferencyjne traktowanie swoim zastrzeżonym technologiom oferowanym pod marką Google Ad Manager" – podano w oświadczeniu. Według francuskiego urzędu praktyki, o których mowa, są szczególnie poważne, ponieważ karały konkurentów Google'a na rynku SSP (platformy, na których wydawcy sprzedają swoje powierzchnie reklamowe - red.) oraz wydawców portali i aplikacji mobilnych, w tym zwłaszcza wydawców prasy.

Poza sankcją finansową Google zaoferował zobowiązania mające na celu rozwiązanie problemów wskazanych w dochodzeniu francuskiego urzędu antymonopolowego - podała agencja AFP.

Sprawa jest następstwem skargi złożonej przez firmę News Corp., właściciela francuskiej grupy wydawniczej Le Figaro i belgijskiej grupy prasowej Rossel.

Oświadczenie Google'a

Google oświadczył w poniedziałek, że po decyzji francuskiego urzędu będzie testować zmiany w swoich szeroko stosowanych usługach reklamowych online w najbliższych miesiącach. Firma poinformowała również, że planuje wprowadzić te zmiany "na szerszą skalę, w tym niektóre globalnie" - podał Reuters.

Alphabet, firma macierzysta Google'a, osiągnęła w pierwszym kwartale br. 55,31 mld dol. przychodów, głównie dzięki reklamie online. W kilku krajach firma toczy procesy sądowe z zakresu prawa konkurencji.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości