TVN24 Biznes | Ze świata

Elon Musk chce kupić Twittera. Potężna oferta na stole

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ToL
Źródło:
Bloomberg, Reuters, TVN24 Biznes

Elon Musk oferuje około 41 miliardów dolarów (54,20 dolarów za akcję) za zakup Twittera - podał Bloomberg. Najbogatszy człowiek na świecie zaznaczył przy tym, że jest to jego "najlepsza i ostateczna oferta".

Miliarder Elon Musk zaoferował, że kupi Twittera zaledwie kilka dni po odrzuceniu miejsca w zarządzie firmy, zajmującej się mediami społecznościowymi. Oferta to 54,20 dolara za papier - o 38 proc. więcej niż wynosiła wartość akcji 1 kwietnia - ostatniego dnia handlowego przed upublicznieniem ponad 9 proc. udziałów prezesa Tesli w spółce - podał Reuters.

Agencja dodała, że akcje Twittera wzrosły o 12 proc. w obrocie przedrynkowym.

"Złożyłem ofertę" - napisał na Twitterze Musk i dodał link ze szczegółami propozycji, które przedstawił Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Musk chce kupić Twittera

"Od momentu wejścia w tę inwestycję zdaję sobie sprawę, że firma ani nie będzie prosperować, ani służyć społeczeństwu w obecnej formie. Twitter musi zostać przekształcony w firmę prywatną" - napisał Musk w cytowanym przez Reutersa liście do prezesa Twittera Breta Taylora.

"To moja najlepsza i ostateczna ofertą i jeśli nie zostanie przyjęta, będę musiał ponownie rozważyć moją pozycję jako udziałowca" - stwierdził Musk.

Musk dodał, że chce wycofać Twittera z giełdy.

Wcześniej w tym tygodniu Musk zrezygnował z planu dołączenia do zarządu Twittera. Zajęcie miejsca w zarządzie uniemożliwiłoby mu ewentualne przejęcie firmy - wyjaśnił Reuters.

Elon Musk kupił udziały w Twitterze

14 marca Musk kupił prawie 73,5 mln akcji Twittera. Jest on największym udziałowcem w firmie i posiada ponad czterokrotnie więcej akcji niż założyciel Twittera Jack Dorsey. Dorsey ustąpił ze stanowiska prezesa spółki w listopadzie ubiegłego roku, ale nadal posiada 2,25 proc. udziałów w firmie, co czyni go szóstym największym akcjonariuszem.

Musk jest regularnym użytkownikiem Twittera i posiada ponad 80,5 miliona obserwujących. Kilkanaście dni temu wywołał spore emocje, przekazując, że "poważnie rozważa" zbudowanie nowej platformy mediów społecznościowych.

Według Bloomberg Billionaires Index szacowany majątek Elona Muska wynosi 259 mld dolarów. Jest on zdecydowanym liderem listy najbogatszych osób na świecie. Bloomberg Billionaires Index to ranking najbogatszych ludzi na świecie. Jest on aktualizowany każdego dnia po zakończeniu notowań na nowojorskiej giełdzie.

Drugi jest Jeff Bezos z majątkiem wycenianym na 180 mld dolarów. Na najniższym stopniu podium znajduje się Bernard Arnault - 142 mld dolarów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: Bloomberg, Reuters, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Al Drago/Bloomberg/Getty Images

Pozostałe wiadomości