Komisja Europejska na pewno rozpocznie procedurę nadmiernego deficytu (EDP) wobec Polski - uważa minister finansów Andrzej Domański. Dodaje jednak, że jego zdaniem ewentualne rekomendacje w tej kwestii ze strony Unii Europejskiej będą bardzo łagodne.
- Poczekajmy na to, z jakim rozwiązaniem w kwestii procedury nadmiernego deficytu wyjdzie KE. Jesteśmy w bardzo intensywnym dialogu. Rozmawiałem z komisarzami (Valdisem) Dombrovskisem i (Paolem) Gentiloni kilka razy w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Uważamy, że karanie Polski, że wydaje tyle na obronność, jest w kontekście opowieści o solidarności europejskiej niezasadne - powiedział Domański w kuluarach Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.
Minister finansów o EDP wobec Polski
- Nie ma mowy, żeby KE nie otworzyła procedury EDP. Zostanie na pewno otworzona, bo nasz deficyt za zeszły rok przekracza 3 procent. Ja stoję na stanowisku, że my jesteśmy w wyjątkowej sytuacji. (…) Tak naprawdę inwestujemy w obronność całej UE i jeżeli będą nałożone na Polskę rekomendacje w sprawie EDP, a wciąż mam nadzieję, to się nie stanie, to one będą bardzo łagodne - dodał.
Domański ocenił, że model operacyjny funduszy pozabudżetowych jest zbyt rozbudowany, żeby można go było ograniczyć w rok.
- Ale to co możemy robić, to robimy. Zaczęliśmy publikować plany finansowe, chcemy objąć stabilizującą regułą wydatkową więcej jednostek, tak zresztą jak obligacje przekazywane różnym jednostkom. (…) Jest determinacja do tego, żeby pokazać jak najwięcej informacji. (…) Deficyt jest na dosyć wysokim poziomie, potrzeby obronne są wysokie i musimy działać - wskazał.
EDP, czyli procedura nadmiernego deficytu
Unijna procedura nadmiernego deficytu (EDP) jest uruchamiana na wniosek Komisji Europejskiej, jeśli w danym kraju członkowskim deficyt przekroczył 3 proc. PKB lub dług jest wyższy niż 60 proc. PKB.
Przyjęty w styczniu budżet na 2024 r. zakłada państwowy dług publiczny na poziomie 42,5 proc. PKB oraz dług sektora instytucji rządowych i samorządowych według definicji UE na poziomie 54,2 proc. PKB. Deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) przewidywany jest na poziomie 5,1 proc. PKB. Taki sam poziom deficytu był w roku 2023.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP