Najwyższy budynek świata może powstać. Te testy to potwierdziły

Ze świata

EmaarWieża Dubai Creek Harbour ma zakończyć się w 2020 roku

Budowa najwyższego wieżowca świata coraz bliżej. W tym tygodniu elementy, z których powstanie The Tower at Dubai Creek Harbour przeszły zaawansowane testy - ogłosili twórcy budynku. Jeden z nich polegał na sprawdzeniu wytrzymałości materiałów w tunelu aerodynamicznym. Koszt budowy wieży ma wynieść 1 mld dolarów. Projekt ma zakończyć się jeszcze przed Expo 2020.

The Tower at Dubai Creek Harbour ma być o 100 metrów wyższy niż najwyższy budynek świata, 828-metrowy Burdż Chalifa. Zaprojektowana przez hiszpańsko-szwajcarskiego architekta Santiago Calatravę konstrukcja ma kosztować 1 mld dolarów i stanowić centralny punkt strefy Dubai Creek Harbour o powierzchni 6 km kw.

Budowa ma rozpocząć się w październiku tego roku, a jej zakończenie planowane jest jeszcze przed Expo 2020, którego Dubaj będzie gospodarzem.

Testy aerodynamiczne

Firma Emaar Properties, która odpowiada za powstanie Dubai Creek Harbour, wskazuje, że zleciła przeprowadzenie szeregu testów w tunelu aerodynamicznym, badań sejsmicznych i odporności konstrukcji na lokalne warunki klimatyczne, a wszystko w celu zapewnienia, że projekt utrzymuje standardy jakości oraz bezpieczeństwa.

Testy w tunelu aerodynamiczne w trakcie, których wykorzystano 12 różnych metod analizy i badań zostały przeprowadzone na modelu wieży zbudowanym w taki sam sposób i z tych samych materiałów, z których powstanie prawdziwy budynek. Jak poinformowało w środę Emaar Properties testy przebiegły pomyślnie.

- To ambitny projekt na nigdy wcześniej niewidzianą skalę. Dubai Creek Harbour wymaga precyzyjnej inżynierii we wszystkich aspektach - podkreśla Mohamed Alabbar, prezes Emaar Properties. - Wieża ma przyciągać turystów z całego świata i będzie służyła jako latarnia nadziei oraz pomyślności dla miasta i regionu - dodaje.

- Od wyboru materiał do zastosowanej technologii, każdy aspekt wieży został zaprojektowany i opracowany zgodnie z najsurowszymi międzynarodowymi normami bezpieczeństwa - wtóruje architekt Santiago Calatrava. - Testy w tunelu aerodynamicznym były ważnym elementem fazy projektowania, mamy wdrożony innowacyjne techniki inżynieryjne, które potwierdzają siłę nowej konstrukcji - zapewnia.

W środku wieży w kształcie lilii z wizerunkiem minaretu znanym z kultury islamu znaleźć ma się hotel, ogrody, restauracje, tarasy widokowe i sale funkcyjne.

Autor: mb/gry / Źródło: thenational.ae

Źródło zdjęcia głównego: Emaar