Donald Trump wypadł z listy magazynu "Forbes"

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP, Forbes
Najbogatsi ludzie na świecie 2021. Lista "Forbesa"
Najbogatsi ludzie na świecie 2021. Lista "Forbesa"TVN24
wideo 2/2
TVN24Najbogatsi ludzie na świecie. Nowa lista "Forbesa"

Po raz pierwszy od 25 lat Donald Trump nie znalazł się na liście 400 najbogatszych Amerykanów "Forbesa". Według szacunków magazynu od początku pandemii COVID-19 majątek byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych skurczył się o około 600 milionów dolarów. Na czele zestawienia, czwarty rok z rzędu, znalazł się Jeff Bezos.

W 2020 r. Donald Trump był jeszcze na 339. miejscu. W tym roku, by znaleźć się na liście, zabrakło mu około 400 mln dolarów. "Forbes" szacuje obecny majątek Trumpa na 2,5 mld dolarów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Donald Trump wypadł z listy najbogatszych Amerykanów

Donald Trump był nieprzerwanie na liście 400 najbogatszych Amerykanów od 1996 roku (wówczas na 368. miejscu). W latach 1997 - 2016 plasował się w jej górnej połowie. Spadek rozpoczął się w 2016 roku, kiedy Trump został wybrany na prezydenta USA. W 2015 roku "Forbes" szacował jego majątek jeszcze na 4,5 mld dolarów.

Podczas urzędowania w Białym Domu Trump stale podkreślał, że prezydentura kosztuje go miliardy dolarów. Krytycy zarzucali mu natomiast wykorzystywanie urzędu do czerpania profitów.

W ostatnich miesiącach zyskiwały kryptowaluty i akcje technologiczne, tymczasem nieruchomości w miastach - które stanowią większość fortuny Trumpa - nie radziły sobie tak dobrze.

"Forbes" zaznaczył, że Trump może obwiniać tylko siebie za tę sytuację, gdyż pięć lat temu miał doskonałą okazję do dywersyfikacji swojej fortuny. Jak wyjaśnił magazyn, świeżo po wyborach w 2016 r. federalni urzędnicy ds. etyki naciskali na Trumpa, aby sprzedał swoje nieruchomości.

"To pozwoliłoby mu ponownie zainwestować wpływy w funduszach indeksowych i objąć urząd bez konfliktu interesów. Trump postanowił jednak zatrzymać swoje aktywa" - napisał "Forbes". Dodał też, że ta decyzja prawdopodobnie kosztowała byłego prezydenta USA około 2 miliardy dolarów.

Najbogatsi Amerykanie na liście magazynu "Forbes"

Po raz czwarty z rzędu na czele listy magazynu "Forbes" znalazł się założyciel i szef Amazona Jeff Bezos z majątkiem około 201 mld dolarów. Drugi jest Elon Musk, twórca m.in. Tesli i SpaceX, którego majątek "Forbes" szacuje na 190 mld dolarów, a trzeci - założyciel i szef Facebooka Mark Zuckerberg z majątkiem wycenionym na ponad 134 mld dolarów.

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP, Forbes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości