Ze świata

Taylor Swift zaprasza fanów za kulisy swojej trasy koncertowej. Do Apple Music

Ze świata


Amerykańska piosenkarka Taylor Swift, która w niedzielę skończyła 26 lat, poinformowała, że film dokumentalny przedstawiający kulisy jej trasy koncertowej "The 1989 World Tour Live" trafi 20 grudnia do serwisu Apple Music. A jeszcze niedawno punktowała technologicznego giganta za niesprawiedliwe traktowanie artystów.

- Dziękuję bardzo za życzenia urodzinowe - napisała wczoraj Swift na Twitterze do swoich 67 mln fanów śledzących ją w tym serwisie społecznościowym. Mam dla Was małą niespodziankę - dodała gwiazda.

Potężna trasa

Tą niespodzianką był trwający minutę zwiastun filmu dokumentującego przebieg ostatniej trasy koncertowej artystki, która zakończyła się w sobotę w australijskim Melbourne. Na scenie wokalistce towarzyszyły takie gwiazdy muzyki rozrywkowej jak Mick Jagger, Justin Timberlake, John Legend i Mary J. Blige. W sumie na ponad 80 koncertów sprzedano 240 mln biletów.

Mały konflikt

Porozumienie zawarte między Swift a Apple Music jest warte odnotowania, bo jeszcze sześć miesięcy temu obu stronom było nie po drodze. W czerwcu Swift zagroziła, że wycofa swój albumu z serwisu. Powód? Gigant z Cupertino, który ruszał właśnie z nową usługą chciał, aby przez trzy miesiące klienci mogli słuchać muzyki za darmo, a artyści w tym czasie mieli nie otrzymywać żadnego wynagrodzenia. "To szokujące, rozczarowujące i zupełnie nie w stylu tej nowoczesnej i hojnej firmy" - napisała wówczas wokalistka w liście otwartym do Apple. Groźba poskutkowała. Koncern poinformował, że zapłaci artystom za odtworzone utwory, także w czasie trwania bezpłatnego dla klientów okresu próbnego.

Kim jest Taylor Swift?

Taylor Swift to obecnie jedną z najpopularniejszych wokalistek muzyki pop na świecie. Łącznie artystka nagrała już pięć płyt. Do 2015 roku tylko na terenie Stanów Zjednoczonych sprzedała 27,67 mln albumów. To siódmy wynik od 1991 roku. Na całym świecie sprzedała ponad 40 mln kopii swoich albumów. Swift dobrze radzi sobie również na wielkim ekranie. W 2010 roku wystąpiła u boku m.in. Jamiego Foxxa, Julii Roberts, czy Jessiki Alby w komedii romantycznej "Walentynki". W ub. roku zagrała z kolei w dramacie science-fiction "Dawca Pamięci".

Analitycy szacują, że w 2015 roku zarobi 365 mln dolarów.

Taylor Swift zmienia politykę Apple:

Taylor Swift zmienia politykę Apple
Taylor Swift zmienia politykę AppleTVN24 BiS

Autor: ToL//km / Źródło: CNN Money

Pozostałe wiadomości