TVN24 Biznes | Ze świata

Wierzyciele zgodzili się na zamrożenie długów Ukrainy. "Będziemy w stanie zaspokoić potrzeby budżetu"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters

Zagraniczni wierzyciele zgodzili się na dwuletnie zamrożenie płatności prawie 20 miliardów dolarów w międzynarodowych obligacjach, co ma pozwolić Ukrainie na uniknięcie niewypłacalności - podał Reuters.

Prawie sześć miesięcy od rozpoczęcia rosyjskie inwazji obligatariusze zgodzili się odroczyć wypłatę odsetek i kapitału za 13 ukraińskich obligacji państwowych o terminie zapadalności w latach 2022-2033 - podała Agencja Reutera.

Wierzyciele odraczają spłatę długów Ukrainy

20 lipca rząd w Kijowie rozpoczął starania o zgodę, czyli formalną prośbę o uzgodnienie z wierzycielami zmian w umowach dotyczących długu państwowego.

Ministerstwo Finansów Ukrainy poinformowało, że dwuletnia umowa z wierzycielami na zamrożenie płatności 20 miliardów dolarów zadłużenia zagranicznego jest świadectwem chęci inwestorów do wspierania Kijowa.

- Dzięki solidarności z Ukrainą okazanej przez społeczność inwestorów prywatnych wraz z oficjalnym sektorem publicznym, będziemy w stanie zaspokoić potrzeby budżetu państwa w czasie wojny - stwierdził cytowany przez Reutersa minister finansów Siergiej Marczenko.

- Ukraina zaoszczędzi prawie 6 miliardów dolarów na płatnościach" - powiedział w oświadczeniu premier Denys Szmyhal. - Te środki pomogą nam utrzymać stabilność makrofinansową, wzmocnić stabilność ukraińskiej gospodarki i poprawić siłę naszej armii - dodał.

Ukraina stojącą w obliczu szacowanego skurczenia się gospodarki nawet o 45 proc. w 2022 roku, dwustronni wierzyciele, w tym Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Japonia, również poparli opóźnienie spłaty długu, a grupa rządów w Klubie Paryskim zgodziła się na zawieszenie płatności do końca 2023 roku.

BlackRock Inc, Fidelity International, Amia Capital i Gemsstock Ltd są wśród największych posiadaczy długu Ukrainy, której wartość rynkowa spadła o ponad 80 proc. od czasu, gdy pod koniec 2021 roku rozpoczęło się gromadzenie rosyjskich wojsk na jej granicach.

Sytuacja finansowa kraju w stanie wojny

Z miesięcznym deficytem fiskalnym w wysokości 5 miliardów dolarów, Ukraina jest silnie uzależniona od zagranicznego finansowania od zachodnich sojuszników i wielostronnych kredytodawców, w tym Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

Do tej pory otrzymała 12,7 mld dolarów w postaci pożyczek i dotacji - wynika z danych ministerstwa finansów.

Stany Zjednoczone przekazały w tym tygodniu, że zapewnią rządowi Ukrainy dodatkowe 4,5 miliarda dolarów, zwiększając swoje całkowite wsparcie budżetowe od czasu, gdy Moskwa rozpoczęła to, co nazywa "specjalną operacją wojskową", do 8,5 miliarda dolarów.

Ukraina chce również uzgodnić program MFW o wartości 15-20 mld dolarów, który ma pomóc w uzdrowieniu gospodarki, jak powiedział prezes banku centralnego, a rząd oczekuje, że otrzyma tę pomoc przed końcem roku.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości