Zakaz dla stewardes z "nadwagą". Linie wprowadziły surowy limit

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP
Mikosz: linie lotnicze finansują agencje żeglugi powietrznej
Mikosz: linie lotnicze finansują agencje żeglugi powietrznejTVN24
wideo 2/7
TVN24Mikosz: linie lotnicze finansują agencje żeglugi powietrznej

Stewardesy chińskich linii lotniczych Hainan Airlines, których waga przekroczy o 10 procent ustalony przez przewoźnika surowy limit, będą zawieszane w pracy ze skutkiem natychmiastowym - podał w piątek chiński tabloid "Global Times".

Na początku czerwca Hainan Airlines, największe prywatne linie lotnicze w Chinach, wydały wytyczne dotyczących kontroli wizerunku personelu pokładowego. Wprowadzono w nich rygorystyczne zasady dotyczące wagi stewardes. Największe kontrowersje wzbudził zapis, który mówi, że kobiety z masą ciała przekraczającą "standardową wagę" o 10 proc., zostaną "natychmiast zawieszone w lotach w celu zmniejszenia wagi". Według rozporządzenia standardową wagę personelu pokładowego oblicza się ze wzoru: wzrost w cm - 110 (czyli dla wzrostu 165 cm standardowa waga to 55 kg).

Działania "nielegalne i nierozsądne"

W przypadku przekroczenia normy o 5-10 proc. kobiety będą zobligowane do przeprowadzenia 30-dniowego "samodzielnego odchudzania". Przed zakończeniem okresu muszą pojawić się u pracodawcy w mundurze, aby odbyć samoocenę, ważenie i ocenę przed trzyosobowym panelem - podają lokalne media, powołując się na dokument przewoźnika. Jest to pierwszy tego rodzaju przypadek w chińskiej branży lotniczej. Jak podaje portal Chińskiego Radia Narodowego, w standardach branżowych nie ma wyraźnych ograniczeń dotyczących wagi członków personelu pokładowego. Prawnicy wypowiadający się dla rozgłośni stwierdzili, że działania przewoźnika są "nielegalne i nierozsądne" i sugerują, że stewardesy mogą podjąć odpowiednie kroki przeciwko pracodawcy, by chronić swoje prawa i interesy, ponieważ "zachodzi podejrzenie, że te regulacje i praktyki są przejawem dyskryminacji ze względu na płeć".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości