Chiny zawalczą o cyberbezpieczeństwo. By chronić tajemnice państwa

Ze świata

freeimages.com/chowpokinWładze Chin przygotują pięcioletni plan zapewnienia cyberbezpieczeństwa

Władze Chin przygotują pięcioletni plan zapewnienia cyberbezpieczeństwa, by chronić państwowe tajemnice - poinformował w czwartek dziennik "China Daily", powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela ministerstwa przemysłu i technologii informatycznych.

Wysiłki skoncentrują się na poprawie oprogramowania, z którego korzystają rządowe departamenty, państwowe przedsiębiorstwa i instytucje finansowe - powiedział przedstawiciel resortu Chen Wei, nie podając szczegółów.

Władze w Pekinie wzmocniły ochronę swoich systemów informatycznych po tym, jak były współpracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego Edward Snowden ujawnił, że służby wywiadowcze USA umieściły w przeznaczonych na eksport technologiach USA kod pozwalający na śledzenie celów za granicą.

"Suwerenność cybernetyczną"

W opublikowanym w maju projekcie chińskiej ustawy o bezpieczeństwie narodowym znalazł się apel o "suwerenność cybernetyczną" kraju oraz wzmianka o uprawnieniach do walki ze "szkodliwymi standardami moralnymi".

Agencja Reutera zauważa, że plan cyberbezpieczeństwa może skłonić chińskie agencje rządowe i firmy do korzystania z programów produkowanych w kraju, co może utrudnić zagranicznym przedsiębiorstwom technologicznym działalność w Państwie Środka.

W lutym Reuters informował, że Chiny usunęły z listy zatwierdzonych zagranicznych koncernów technologicznych kilka wiodących na świecie marek w tej branży, a jednocześnie dołączyły do tej listy tysiące produkowanych bardziej lokalnie produktów. Zdaniem niektórych analityków decyzja ta zapadła po doniesieniach o dokonywanych przez Zachód aktach cyberszpiegostwa.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: freeimages.com/chowpokin