Spadek cen gazu. Najniższy poziom od niemal dwóch lat

Autor:
jr/ams
Źródło:
PAP
Steinhoff: Obajtek obniża cenę gazu dla przedsiębiorców - jak to możliwe, by zrobić obniżkę o 50 proc.
Steinhoff: Obajtek obniża cenę gazu dla przedsiębiorców - jak to możliwe, by zrobić obniżkę o 50 proc.TVN24
wideo 2/4
TVN24Steinhoff: Obajtek obniża cenę gazu dla przedsiębiorców - jak to możliwe, by zrobić obniżkę o 50 proc.

Cena gazu na holenderskim rynku kontraktów krótkoterminowych (TTF) spadła do najniższego poziomu od sierpnia 2021 roku i wynosiła poniżej 40 euro za megawatogodzinę. - Spodziewam się, że niedługo cena spadnie nawet do 30 euro - powiedział Machiel Mulder, profesor ekonomii na uniwersytecie w Groningen. Konsumenci będą musieli uzbroić się jeszcze w cierpliwość, zanim zauważą niższe kwoty na swoich rachunkach.

W ubiegłym roku ceny gazu gwałtownie wzrosły w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę. W sierpniu ubiegłego roku 1 megawatogodzina gazu kosztowała nawet ponad 300 euro. Od czego czasu cena stopniowo spada.

Nie ma zagrożenia niedoborów gazu

W poniedziałek cena surowca na giełdzie gazu w Amsterdamie spadła poniżej 40 euro za megawatogodzinę. Analitycy wiążą to z korzystnymi informacjami o dostawach gazu w krajach europejskich. Okazuje się, że pod koniec zimy magazyny z gazem są nadal wypełnione w ponad połowie. "Obecnie nie ma zagrożenia niedoborem, a firmy energetyczne i rządy nie muszą znowu kupować gazu 'jak szalone', aby w przyszłym roku zapełnić magazyny" - komentuje portal RTL Nieuws.

Prognozy ceny gazu

Przed rosyjską agresją na Ukrainę cena megawatogodziny gazu oscylowała wokół 20 euro - przypomina profesor Mulder. - Uwzględniając koszt przetworzenia skroplonego gazu, który obecnie sprowadzamy do Europy, spodziewam się, że niedługo cena surowca spadnie nawet do 30 euro za megawatogodzinę – twierdzi wykładowca uniwersytetu w Groningen, cytowany przez portal NOS. Konsumenci będą musieli uzbroić się jeszcze w cierpliwość, zanim zauważą niższe kwoty na swoich rachunkach. - Dostawcy energii kupują gaz z wyprzedzeniem, a ceny konsumenckie zawsze reagują na ceny hurtowe z opóźnieniem - dodaje Mulder.

Czytaj też: Obniżka ceny gazu dla biznesu o ponad połowę. Jest zapowiedź

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości