Bruksela i Waszyngton zwierają szyki przeciwko Rosji? Będzie pomoc dla Ukrainy

Ze świata

sxc.huUE i USA potwierdziły, że stoją "ramię w ramię", popierając ukraiński rząd

USA i UE chcą współpracować w sprawie sankcji wobec Rosji oraz wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Europy i Ukrainy - oświadczyła obradująca w środę w Brukseli rada energetyczna UE-USA. Waszyngton i Bruksela wsparły też plan reform energetycznych Ukrainy.

Głównym tematem rady energetycznej, w której uczestniczyli amerykański sekretarz stanu John Kerry, minister energetyki USA Ernest Moniz, szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i wiceprzewodniczący KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz, było bezpieczeństwo energetyczne oraz sytuacja na Ukrainie.

"Ramię w ramię”

W oświadczeniu wydanym po spotkaniu rada wezwała do zaprzestania ciągłych naruszeń zawieszenia broni, do wycofania zagranicznych sił, najemników i sprzętu wojskowego z terenów wschodniej Ukrainy, a także zabezpieczania granicy ukraińsko-rosyjskiej.

- Oceniając obecną sytuację, zgodziliśmy się w sprawie koordynowania naszych sankcji - czytamy w unijno-amerykańskim stanowisku.

Sankcje gospodarcze wobec Rosji przyjęte zarówno przez UE, jak i USA obejmują m.in. ograniczenie dostępu do rynków kapitałowych rosyjskim bankom i firmom państwowym z sektora naftowego i zbrojeniowego, zakaz eksportu broni, dostarczania zaawansowanych technologii i usług dla sektora naftowego oraz zakaz eksportu niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania dla odbiorców wojskowych.

USA popiera unie energetyczną

UE i USA potwierdziły, że stoją "ramię w ramię", popierając ukraiński rząd. Atlantyccy partnerzy zwrócili jednocześnie uwagę na konieczność kontynuowania reform w sektorze energetycznym i stopniowej integracji ukraińskiego rynku energii z unijnym.

W oświadczeniu rady zwrócono również uwagę na perspektywę eksportu gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych do Europy. - Dodatkowe dostawy będą korzystne dla Europy i innych strategicznych partnerów - wskazano.

Zgodnie z amerykańskimi przepisami zgodę na eksport surowców energetycznych, w tym LNG, musi wydać Departament Energii USA, oddzielnie dla państw, które mają z USA umowę o wolnym handlu, i tych, które nie zawarły takiej umowy. Dla państw unijnych szansą na lepszy dostęp do amerykańskiego gazu jest negocjowana właśnie umowa o wolnym handlu UE ze Stanami Zjednoczonymi. Rada z zadowoleniem przyjęła rozmowy w tej sprawie, w tym dyskusje związane z energią.

Partnerzy z UE i USA poparli plany budowy unii energetycznej, w tym prace mające na celu osiągnięcie wzajemnie powiązanego rynku energii w Unii. "Wzmacnianie infrastruktury energetycznej, przyspieszenie priorytetowych projektów, włączając w to budowę połączeń elektrycznych i gazowych (..) przyniesie większe bezpieczeństwo energetyczne i bardziej konkurencyjne ceny dla wszystkich państw członkowskich" - zgodziła się rada.

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu