Rozmowy o brexicie musz膮 zako艅czy膰 si臋 do jesieni, by da膰 krajom czas na ratyfikacj臋 umowy w sprawie wyj艣cia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - powiedzia艂 w 艣rod臋 w Brukseli g艂贸wny unijny negocjator Michel Barnier, przedstawiaj膮c pierwszy oficjalny projekt tego porozumienia.
Barnier podkre艣li艂, 偶e je艣li rozmowy o brexicie maj膮 zako艅czy膰 si臋 sukcesem, to trzeba znacz膮co zwi臋kszy膰 ich tempo.
Jego zdaniem fakt, 偶e UE przedstawi艂a sw贸j projekt porozumienia powinien przyspieszy膰 negocjacje, bo "od tej pory b臋d膮 si臋 odbywa艂y w oparciu o konkretny tekst", kt贸ry ujmuje w przepisy prawne tre艣膰 porozumienia zawartego przez obydwie strony podczas grudniowego szczytu 27 kraj贸w UE.
Przedstawiony w 艣rod臋 projekt umowy sk艂ada si臋 z sze艣ciu cz臋艣ci. Dotycz膮 one: postanowie艅 wst臋pnych, praw obywateli, kwestii zwi膮zanych m.in. z towarami wprowadzonymi na rynek przed dat膮 wyj艣cia Wielkiej Brytanii z UE, rozliczenia finansowego, uregulowa艅 przej艣ciowych oraz postanowie艅 instytucjonalnych. Zawiera r贸wnie偶 protok贸艂 dotycz膮cy Irlandii i Irlandii P贸艂nocnej.
Kwestia granicy irlandzkiej
Na konferencji prasowej Barnier kilkakrotnie zaznacza艂, 偶e ostatnia z kwestii, uregulowanie ruchu na granicy irlandzkiej, jest obecnie najbardziej spornym punktem rozm贸w. UE proponuje utworzenie obszaru o tzw. bliskiej zbie偶no艣ci regulacyjnej, co jej zdaniem pozwoli艂oby zachowa膰 w rejonie status quo i unikn膮膰 twardej granicy. Unijny negocjator podkre艣li艂 jednak, 偶e jest to rozwi膮zanie przewidziane jako awaryjne - na wypadek gdyby nie uda艂o si臋 osi膮gn膮膰 innych rozwi膮za艅. Z rozwi膮zaniem takim nie chce si臋 zgodzi膰 Londyn, a zw艂aszcza przedstawiciele p贸艂nocnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionist贸w (DUP), wchodz膮cej w sk艂ad koalicyjnego rz膮du Theresy May, kt贸rzy uwa偶aj膮, 偶e w praktyce oznacza艂oby to przyznanie Irlandii P贸艂nocnej specjalnego statusu w ramach Zjednoczonego Kr贸lestwa. Zdaniem zwolennik贸w tzw. twardego brexitu, czyli wyj艣cia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy, rozwi膮zanie takie oznacza艂oby wr臋cz "aneksj臋 Irlandii P贸艂nocnej" przez UE. Barnier podkre艣li艂, 偶e intencj膮 strony unijnej nie jest przej臋cie kontroli nad brytyjsk膮 cz臋艣ci膮 wyspy, lecz to, by po brexicie "codzienne 偶ycie po obu stronach granicy toczy艂o si臋 tak, jak dotychczas". Zaznaczy艂 przy tym, 偶e kwestia granicy irlandzkiej, jakkolwiek wa偶na, nie jest jedyn膮 kwesti膮 sporn膮 w obecnych rozmowach. - Jest ich wiele - o艣wiadczy艂. Jako przyk艂ad wymieni艂 uregulowanie problemu praw obywatelskich, a zw艂aszcza praw obywateli UE w Wielkiej Brytanii podczas okresu przej艣ciowego.
"Nieprzekraczalne linie"
Jego zdaniem obecny stan rozm贸w mo偶e sk艂ania膰 do wniosku, 偶e samo wprowadzenie okresu przej艣ciowego dla Wielkiej Brytanii "nie jest wcale rzecz膮 oczywist膮" oraz 偶e w sprawie konkretnych uregulowa艅, jakie mia艂yby podczas takiego okresu obowi膮zywa膰 mi臋dzy stronami, jest nadal "wiele rozbie偶no艣ci".
Barnier przypomnia艂, 偶e w rozmowach na temat brexitu s膮 sprawy, w kt贸rych UE nie mo偶e ust膮pi膰. - Integralno艣膰 wsp贸lnego rynku, niepodzielno艣膰 czterech swob贸d (przep艂ywu os贸b, towar贸w, kapita艂u i us艂ug - red.) i autonomia decyzyjna 27 pa艅stw cz艂onkowskich to kwestie niepodlegaj膮ce negocjacjom podczas rozm贸w z Wielk膮 Brytani膮 - podkre艣li艂 Barnier. Powt贸rzy艂, 偶e UE zajmuje to stanowisko od samego pocz膮tku rozm贸w i w艂adze w Londynie powinny by膰 tego w pe艂ni 艣wiadomie. Jednocze艣nie zaznaczy艂, 偶e mimo tych "nieprzekraczalnych linii" strona unijna stara si臋 by膰 elastyczna w rozmowach z Wielk膮 Brytani膮 i wykazywa膰 zrozumienie dla sytuacji politycznej w tym kraju, a zw艂aszcza delikatnej kwestii granicy pomi臋dzy Irlandi膮 i Irlandi膮 P贸艂nocn膮. Barnier o艣wiadczy艂 te偶, 偶e cho膰 strona unijna przygotowuje si臋 na wszelkie mo偶liwe scenariusze, w tym na wyj艣cie Wielkiej Brytanii z UE bez zawarcia umowy, to jego zdaniem obecny stan negocjacji pozwala przypuszcza膰, 偶e strony s膮 na drodze do brexitu "uporz膮dkowanego, cho膰 skomplikowanego".
Spotkanie w Londynie
Tekst umowy o brexicie zostanie przedstawiony najpierw pa艅stwom cz艂onkowskim i Parlamentowi Europejskiemu. Dopiero po ich akceptacji UE przeka偶e go Wielkiej Brytanii jako swoje oficjalne stanowisko. W czwartek przewodnicz膮cy Rady Europejskiej Donald Tusk spotka si臋 w Londynie z premier Wielkiej Brytanii Theres膮 May, by om贸wi膰 stan drugiej fazy rozm贸w. W ubieg艂ym tygodniu, po zako艅czeniu nieformalnego szczytu UE, Tusk nazwa艂 brytyjskie propozycje i oczekiwania "czyst膮 iluzj膮".
Autor: mb / 殴r贸d艂o: PAP