Znalazł złoty samorodek o wartości 160 tysięcy dolarów. "Odkrycie, które zdarza się raz w życiu"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
BBC
Sydney w Australii
Sydney w AustraliiArchiwum Reuters
wideo 2/3
Archiwum ReutersSydney w Australii

Pewien Australijczyk za pomocą zwykłego wykrywacza metali odnalazł ważącą 4,6 kilograma bryłę, zawierającą złoto o wartości 160 tysięcy dolarów - pisze portal BBC. To równowartość ponad 690 tysięcy złotych. - To odkrycie, które zdarza się raz w życiu - komentował w rozmowie z BBC handlowiec, który odkupił znalezisko od szczęśliwca.

Do tak wyjątkowego odkrycia doszło w australijskim stanie Wiktoria, jednym z zasobniejszych w złoto regionów kraju. To właśnie tutaj przed laty udawało się wielu osadników, szukających szybkiej drogi do wzbogacenia się, co potocznie nazwano "gorączką złota".

Cenne znalezisko

Szczęśliwiec, który za pomocą zwykłego wykrywacza metali odnalazł bryłę ze złotem wartym 160 tysięcy dolarów (równowartość ponad 690 tysięcy złotych), nie chciał rozmawiać z mediami. Chętnie zrobił to jednak Darren Kamp, który odkupił bryłę od znalazcy. Choć kupiec od 43 lat zajmuje się zawodowo handlem metalami szlachetnymi, to przyznał, że taka transakcja była jedyną w swoim rodzaju.

- Byłem po prostu zdumiony. To największa bryła ze złotem, jaką widziałem w swojej karierze. To odkrycie, które zdarza się raz w życiu - opisywał w rozmowie z BBC.

Niespodziewany zastrzyk gotówki

Początkowo jednak nic nie zapowiadało, że w dużym plecaku Australijczyka znajduje się samorodek złota wart fortunę. Jak mówił Kamp, zazwyczaj ludzie próbują sprzedać mu kamienie zawierające metale jedynie przypominające złoto. Tym razem było jednak inaczej.

- Wyciągnął bryłę i zapytał: "czy mogę dostać za nią 10 tysięcy dolarów australijskich?". Spojrzałem tylko na niego i odpowiedziałem: "powinieneś zacząć od 100 tysięcy" - opowiadał. Okazało się, że znalezisko było warte dużo więcej. Ważący 4,6 kilograma samorodek zawierał około 2,6 kg samego cennego kruszcu.

Niespodziewanym zastrzykiem gotówki znalazca chce podzielić się z rodziną. - Powiedział mi: "żona będzie przeszczęśliwa" - relacjonował Kamp.

Australia posiada jedne z największych złóż złota na świecie. Na przestrzeni lat to właśnie w tym kraju znajdowano jedne z największych samorodków złota na świecie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości