W Australii do obiegu trafiło około 46 milionów banknotów z literówką. W czwartek do błędu przyznał się tamtejszy bank centralny.
Banknoty o nominale 50 dolarów zostały wprowadzone do obiegu przez Bank Rezerw Australii (RBA) w październiku ubiegłego roku. Zastosowano w nich nowe zabezpieczenia, które mają chronić banknoty przed fałszowaniem.
Jak wskazuje AP, australijskie pieniądze należą do jednych z najtrudniejszych do podrobienia na świecie dzięki znacznej liczbie szczegółów.
Banknoty z literówką
Na banknocie 50 dolarów australijskich przedstawiona jest pierwsza kobieta wybrana do australijskiego parlamentu Edith Cowan
Przy jej wizerunku pojawił się fragment pierwszej przemowy w parlamencie, który został wydrukowany niezwykle małą czcionką. Na tyle małą, że przez kilka miesięcy nikt nie dostrzegł literówki.
Chodzi o słowo "odpowiedzialność", z angielskiego "responsibility", które na banknocie zapisano jako "responsibilty". W słowie brakuje zatem litery "i".
Bank Rezerw Australii w czwartek przyznał się do błędu. Rzecznik RBA podkreślił, że bank centralny "zdaje sobie sprawę" z literówki i poprawi ją przy okazji następnego wydruku. Problem jednak w tym, że zostało już wydrukowanych 46 milionów banknotów z literówką.
Wszyscy ci, którzy mają w swoich portfelach banknoty z błędem, nie muszą się jednak obawiać. Nadal można nimi płacić w sklepie. BBC wskazało, że banknot o wartości 50 dolarów jest najczęściej wypłacanym nominałem w tamtejszych bankomatach.
Autor: mb//dap / Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock