Potężne koszty uziemienia boeingów

[object Object]
Boeing w tarapatach. Produkcja 737 Max pod znakiem zapytaniaTVN24 BiS
wideo 2/3

Co najmniej miliard dolarów - na tyle koszt uziemienia samolotów Boeing 737 Max oszacowali giganci lotniczy American Airlines i Southwest Airlines.

Jak czytamy na CNN, jest to minimalny szacunek obu firm i jest prawdopodobne, że koszt wstrzymania lotów maxami będzie zdecydowanie wyższy.

Linie Southwest podały, że koszt siedmiomiesięcznego uziemienia samolotów (do końca września) wyniósł 435 mln dolarów. Amerykański przewoźnik ma w swojej flocie najwięcej Boeingów 737 Max - 31. Przewiduje też, że straty będą narastać w czwartym kwartale oraz w przyszłym roku.

American Airlines ma na stanie 24 maxy i zgodnie z prognozami firmy ich uziemienie w 2019 roku będzie kosztować 540 mln dolarów. Przewoźnik w samym trzecim kwartale był zmuszony odwołać 9,5 tys. lotów.

Odszkodowania

Firma Southwest Airlines już zapowiedziała, że będzie kontynuować negocjacje z Boeingiem w sprawie zadośćuczynienia za utracone przychody i zyski. Boeing natomiast jeszcze w drugim kwartale tego roku utworzył rezerwę w wysokości 5 miliardów dolarów na potencjalne odszkodowania dla swoich klientów.

Pomimo kosztów spowodowanych uziemieniem maxów, zarówno American, jak i Southwest Airlines wykazały w trzecim kwartale zyski - odpowiednio 425 mln dol. i 659 mln dol.

Co ciekawe, po stracie wynoszącej 2,9 mld dol. w drugim kwartale, Boeing od lipca do września wykazał zysk w wysokości 895 mln dol.

Uziemienie maxów

W marcu wszystkie samoloty Boeing 737 Max zostały uziemione w rezultacie dwóch katastrof - w Indonezji w październiku 2018 roku i w Etiopii w marcu - w których łącznie zginęło 346 ludzi.

Przyczyną tych katastrof był najprawdopodobniej błąd oprogramowania systemu MCAS, który automatycznie zapobiega utracie siły nośnej.

737 Max był najlepiej sprzedawanym samolotem amerykańskiego koncernu w historii.

Polskie Linie Lotnicze LOT posiadają pięć Boeingów 737 Max. Spośród polskich przewoźników, w swojej flocie tego typu samoloty ma jeszcze czarterowa linia Enter Air (dwie maszyny, cztery zamówione).

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości