Megatransakcja na niebie. Richard Branson oddał kontrolę nad swoimi liniami

Ze świata

Kim jest Richard Branson?TVN24 BiS
wideo 2/4

Holding lotniczy Air France-KLM zdecydował się przejąć blisko jedną trzecią udziałów brytyjskich linii lotniczych Virgin Atlantic. Pakiet kontrolny w firmie posiadała spółka miliardera Richarda Bransona. Kwota transakcji to 220 mln funtów.

Virgin Atlantic należało dotąd do Delta Airlines oraz Virgin Group. Pierwsza z firm utrzyma swój udział, ale druga należąca do miliardera Richarda Bransona zmniejszy udział z 51 do 20 proc. Sprzedawane 31 proc. akcji firmy ma trafić do francusko-holenderskiego holdingu Air France-KLM.

Transakcja

Jak podaje BBC, Richard Branson mimo sprzedaży części udziałów zapowiada, że będzie nadal "mocno zaangażowany" w rozwój firmy. W liście otwartym stwierdził, że przedsięwzięcie jest bardzo korzystne dla linii lotniczych, klientów oraz całej marki Virgin Atlantic. Branson dodał, że wraz z wiekiem stara się zapewnić, aby wszystkie jego biznesy mogły pomyślnie się rozwijać przez kolejne 50 lat. Z kolei Jean-Marc Janaillac, dyrektor generalny Air France-KLM, ocenił, że transakcja pozwoli zaoferować pasażerom jeszcze większy wybór połączeń między Europą, Wielką Brytania i Stanami Zjednoczonymi. To wszystko ma być możliwe dzięki wykorzystaniu dwunastu węzłów komunikacyjnych po obu stronach Atlantyku.

Linie lotnicze

Virgin Atlantic zostały założone w 1984 roku i były jednym z pierwszych firm, które trafiły do portfolio Richarda Bransona, twórcy marki Virgin. Obecnie linia obsługuje połączenia pomiędzy Wielką Brytanią a Ameryką Północną, Karaibami, Azją i Australią z głównych baz - Gatwick oraz Heathrow.

Autor: msz/gry / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock