Zmiany w programie Czyste Powietrze. Wiceprezes funduszu wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl
Resort klimatu przeznacza miliardy złotych (materiał z 17.04.2024)
Resort klimatu przeznacza miliardy złotych (materiał z 17.04.2024)TVN24
wideo 2/5
Resort klimatu przeznacza miliardy złotych na program Czyste PowietrzeTVN24

Zmiana dotycząca pomp ciepła, którą wprowadza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to gwarancja wyboru urządzenia o potwierdzonej jakości - podkreślił w rozmowie z tvn24.pl Robert Gajda, wiceprezes NFOŚiGW. Dodał, że "ma to się przełożyć na tańsze ogrzewanie polskich domów i poprawę jakości". 

Gajda wyjaśnił redakcji biznesowej tvn24.pl, że "w kwestii pomp ciepła, to osoby korzystające z dofinansowań, będą mogły korzystać tylko ze sprawdzonych urządzeń", co ma uchronić "przed nietrafionymi inwestycjami, przed zawyżonymi rachunkami, przed rachunkami grozy".

Pompy ciepła i zmiany w programie Czyste Powietrze

- To pierwsze uszczelnienie programu od jego uruchomienia we wrześniu 2018 roku. Pompy ciepła, które będą kupione od 14 czerwca 2024 roku, będą kosztem kwalifikowanym w programie Czyste Powietrze tylko wtedy, gdy będą wpisane na listę zielonych urządzeń i materiałów, czyli tak zwaną listę ZUM. Zagwarantuje to beneficjentom programu wybór urządzeń o potwierdzonej jakości - zaznaczył wiceprezes NFOŚiGW.

Według niego ta zmiana "to gwarancja wyboru urządzenia o potwierdzonej jakości, które spełnia deklarowane w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametry", co "ma się przełożyć na tańsze ogrzewanie polskich domów i poprawę jakości".

Wskazał też, które urządzenia znajdą się na liście ZUM. Takie, dla których "dostarczone będą badania akredytowanego laboratorium zlokalizowanego w krajach Unii Europejskiej lub EFTA, potwierdzające ich parametry techniczne". Podał także, że "w Polsce w tej chwili jest jedno takie laboratorium, drugie przygotowuje się do akredytacji".

Dodał, że "firmy, które nie posiadają jeszcze tych akredytowanych badań dla pomp ciepła, mogą zgłaszać wniosek o wpis na listę na podstawie Europejskiego Znaku Jakości EHPA, Keymark lub Eurovent".

- To umożliwi im obecność na liście, ale tylko czasową do końca roku. Taka decyzja była podjęta po pierwszej weryfikacji, o którą poprosiliśmy te laboratoria, o których wspominałem. Okazało się, że zbyt mała liczba podmiotów przeszła weryfikację z powodu krótkiego czasu na wykonanie badań - poinformował.

We wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przekazał, że wraz z Inspekcją Handlową (IH) i Krajową Administracją Skarbową (KAS) sprawdził 36 modeli pomp ciepła produkowanych poza Unią Europejską, z czego 94 procent z nich nie spełniło wymagań formalnych.

Zainstalowane pompy ciepła - co dalej?

A co z pompami już zainstalowanymi?

- Jest wyjście dla takich beneficjentów, bo jest możliwość ponownego złożenia drugiego wniosku do NFOŚiGW o termomodernizację. Niestety w wielu przypadkach wyglądało to tak, że beneficjent był namawiany na pompę ciepła, ale nie było audytu energetycznego, nie była zrobiona termomodernizacja. Wtedy taka pompa jest nieefektywna, pracuje cały czas i zużywa bardzo dużą ilość energii. W obecnej sytuacji beneficjenci mogą wystąpić po raz kolejny o dofinansowanie na termomodernizację - zaznaczył Gajda.

Wiceprezes NFOŚiGW mówił również o kontrolach, które "w tej chwili wyrywkowo są przeprowadzane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej".

- Od nowego rozdania - od kwietnia, kiedy wszedł FEnIKS - WFOŚiGW są zobligowane do dużo częstszych kontroli. Minimum ma być to 5 procent wszystkich instalacji, bo tu nie chodzi tylko o pompę ciepła, ale wszystkie inwestycje. W tej chwili WFOŚiGW są gotowe do zwiększenia tych kontroli, bo chodzi o to, by zadbać o jakość produktów, które finansujemy beneficjentom - wytłumaczył.

Program Czyste Powietrze

Przypomniał również, że program Czyste Powietrze działa od 2018 roku.

- To bardzo dobre wsparcie przede wszystkim dla najuboższych w naszym kraju. Niestety osoby przygotowujące ten program zapomniały o przygotowaniu dofinansowania. Między zeszłym rokiem a początkiem tego roku były zapaści, jeżeli chodzi o finansowanie. Obecnie rządzący zapewnili pełne finansowanie tego programu. Mamy z KPO ponad 13,9 miliarda złotych, jak również z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko, czyli z FEnIKS-a prawie 7,8 miliarda złotych, więc na najbliższy czas mamy zapewnione dofinansowanie tego programu - zapewnił Gajda.

Dodał następnie: - Jeśli chodzi o koszt programu, to rzucono 103 miliardy złotych, ale nie było to dobrze wyliczone. Naszym zdaniem jest to przesadzone, bo brano pod uwagę 3 miliony domostw, a wiemy, że część tych domostw korzystało z innych programów i się wpisywało w ten program. Mamy około 22 miliardy złotych na tę chwilę. Już wypłaciliśmy ponad 10 miliardów złotych od początku całego programu.

Wiceprezes NFOŚiGW podał, że w tym roku w ramach programu wypłacono ponad 2,3 miliarda złotych, z czego blisko 700 milionów złotych w maju.

- Jeżeli chodzi o dalsze finansowanie, to do końca roku mamy zapewnione i w przyszłym roku również. W tej chwili podpisujemy umowy na podstawie tych pieniędzy, które mamy zapewnione - wyjaśnił.

Podał, że tygodniowo składanych jest "około 5-6 tysięcy wniosków", a rekordowy "był przełom kwietnia i maja, gdy było ponad 9 tysięcy wniosków".

- Ogółem wszystkich złożonych na tę chwilę było 880 tysięcy wniosków, z czego 718 tysięcy umów już jest podpisanych na łączną kwotę 21 miliardów złotych. Oczywiście czekamy na kolejne wnioski od beneficjentów - powiedział.

Czyste Powietrze to największy program antysmogowy w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać środki na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, a także na poprawę efektywności energetycznej budynku np. poprzez jego docieplenie.

Mój Prąd 6.0

- Mój Prąd 6.0 będzie wchodził we wrześniu. Mieliśmy informację, że chciano, by był wprowadzony wcześniej, ale chcieliśmy dwie sprawy zakończyć. Pierwsze to rozliczyć wnioski z Mojego Prądu 5.0, bo było ich naprawdę bardzo dużo i nie chcieliśmy wchodzić z nowym programem, dopóki nie rozliczymy 5.0. Ponadto chcieliśmy zrobić pewną modyfikację ze względu na problemy z przyłączami do sieci instalacji fotowoltaicznych i dosyć niewygodnym, nieopłacalnym rozliczeniem z operatorem energetycznym - wytłumaczył wiceprezes NFOŚiGW.

Dodał, że programie Mój Prąd 6.0 NFOŚiGW będzie chciał "wprowadzić dodatkowo, oprócz fotowoltaiki, magazyny energii".

- Będziemy chcieli, żeby po prostu osoba, która będzie inwestowała, zainwestowała również w magazyn energii, na który dostanie dofinansowanie. To będzie chyba kilkanaście tysięcy złotych do magazynów energii. Cały program będzie z pieniędzy z FEnIKS-a, czyli z nowego rozdania na fundusze europejskie. Kwota przeznaczona to jest 400 milionów złotych - poinformował Gajda.

Do tej pory we wszystkich edycjach programu Mój Prąd wypłacono beneficjentom 2,6 mld zł.

W ostatniej edycji programu, czyli w Moim Prądzie 5.0 złożono: ponad 88,5 tys. wniosków o dotację do zakupu paneli fotowoltaicznych; 4,1 tys. wniosków do systemów zarządzania energią; ponad 5,4 tys. do magazynów ciepła; blisko 10 tys. wniosków do magazynów energii; ponad 15,7 tys. do kupna pompy ciepła i 163 wnioski o dotację do kolektorów słonecznych.

Program realizowany jest od 2019 r. przez NFOŚiGW. Na wszystkie edycje programu zarezerwowano ponad 3 mld zł. Zgodnie z planem dofinansowane mikroinstalacje fotowoltaiczne mają wygenerować łączną moc ponad 3 GW.

Autorka/Autor:Krzysztof Krzykowski

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego:  Jerome.Romme/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wiceprezydent USA J.D. Vance zabrał głos w sprawie czwartkowych spadków na Wall Street. Przekonywał, że jeden słaby dzień na giełdzie zostanie w przyszłości zamieniony na "kwitnącą giełdę przez długi czas", a cła przyczynią się do długotrwałego wzrostu gospodarczego.

Trump zatrząsł giełdami. Wiceprezydent zabrał głos

Trump zatrząsł giełdami. Wiceprezydent zabrał głos

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej może obniżyć stopy procentowe już w maju - twierdzą niektórzy członkowie RPP i ekonomiści z dużych banków. Po czwartkowej konferencji prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego pytanie nie jest, czy stopy zostaną obniżone, ale kiedy.

Zwrot w sprawie stóp procentowych. Jest jedno pytanie

Zwrot w sprawie stóp procentowych. Jest jedno pytanie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"To wspaniały czas, by się bogacić bardziej niż kiedykolwiek wcześniej" - napisał w piątek prezydent USA Donald Trump we wpisie skierowanym do potencjalnych inwestorów. Prezydent zachęcał w ten sposób do inwestycji w USA po ogłoszeniu wysokich ceł na towary z całego świata.

Trump: moja polityka nigdy się nie zmieni

Trump: moja polityka nigdy się nie zmieni

Źródło:
PAP

Chiny nałożą cła odwetowe w wysokości 34 procent na cały import ze Stanów Zjednoczonych - informuje CNN. Nowe taryfy mają obowiązywać od 10 kwietnia.

Chiny odpowiadają USA. "Praktyka jednostronnego zastraszania"

Chiny odpowiadają USA. "Praktyka jednostronnego zastraszania"

Źródło:
CNN

Stellantis, koncern motoryzacyjny, który jest właścicielem takich marek jak Chrysler, Jeep i Dodge, zareagował na cła Donalda Trumpa. Ogłosił, że tymczasowo zwolni 900 pracowników w zakładach w USA oraz wstrzyma na dwa tygodnie prace w fabrykach w Kanadzie i Meksyku.

Gigant motoryzacyjny reaguje na decyzję Trumpa

Gigant motoryzacyjny reaguje na decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem projektu ustawy, który obniża składkę zdrowotną. Projekt zakłada wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja posłów

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl

- Zmiany w składce zdrowotnej przyjęte w piątek przez Sejm mogą być korzystne pod względem finansowym dla przedsiębiorców, nadal jednak są dalekie od korzystnych regulacji obowiązujących przed rokiem 2022. Co więcej, ich stopień komplikacji nie tylko się utrzyma, lecz wręcz wzrośnie - komentuje Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakcie. Przedstawiamy wyliczenia skutków zmian dla podmiotów rozliczających się na skali podatkowej, podatku liniowym i ryczałcie.

"Ci przedsiębiorcy skorzystają najbardziej". Wyliczenia

"Ci przedsiębiorcy skorzystają najbardziej". Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank i Toyota Bank - w tych instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe na najbliższe dni. W związku z tym dostęp do części usług może być utrudniony.

Utrudnienia dla klientów banków

Utrudnienia dla klientów banków

Źródło:
tvn24.pl

Sprzedawca działki, który korzysta z usług profesjonalnego pełnomocnika do przygotowania transakcji, jest uznawany przez fiskusa za podatnika VAT. Takie podejście jest zgodne z prawem unijnym - pisze "Rzeczpospolita".

Ważny wyrok w sprawie działek. "Skarbówka zaostrzyła stanowisko"

Ważny wyrok w sprawie działek. "Skarbówka zaostrzyła stanowisko"

Źródło:
PAP

YouTube wprowadza zmiany w cenniku. Użytkownicy YouTube Premium będą musieli zapłacić więcej nawet o niemal 30 procent niż dotychczas. Pierwsze maile w tej sprawie dotarły już do internautów.

Podwyżki w popularnym serwisie. "Nie jest to łatwa decyzja"

Podwyżki w popularnym serwisie. "Nie jest to łatwa decyzja"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd brytyjski zgodził się na rozbudowę lotniska Londyn-Luton, piątego pod względem liczby obsługiwanych pasażerów w Wielkiej Brytanii - informuje stacja BBC. Plan zakłada budowę nowego terminalu, nowych dróg kołowania dla samolotów oraz zwiększenie przepustowości istniejącego terminalu, który obecnie obsługuje 18 milionów pasażerów rocznie.

Szykuje się potężna rozbudowa. Lotnisko obsługuje połączenia z Polski

Szykuje się potężna rozbudowa. Lotnisko obsługuje połączenia z Polski

Źródło:
PAP

Projekt ustawy, który nakłada na deweloperów obowiązek ujawniania cen mieszkań, został skierowany do sejmowej komisji iInfrastruktury. Według nowych przepisów deweloperzy będą zobowiązani do prowadzenia strony internetowej, na której będą dostępne informacje o cenach oferowanych nieruchomości.

Nowy obowiązek dla deweloperów. "Zmniejsza asymetrię informacyjną"

Nowy obowiązek dla deweloperów. "Zmniejsza asymetrię informacyjną"

Źródło:
PAP

Według wstępnej oceny nowe amerykańskie cła mogą zmniejszyć polski PKB o 0,4 procent, czyli w ostrożnym uproszczeniu straty przekroczą 10 miliardów złotych - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Tusk: to cios dotkliwy i przykry

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Większość członków Rady Polityki Pieniężnej zmieniła swoje nastawienie w polityce pieniężnej - przekazał w trakcie konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Glapiński o stopach procentowych: zmieniło się nastawienie RPP

Źródło:
tvn24.pl

W 900 duńskich sklepach spożywczych pojawią się oznaczenia na produktach z USA, które zdrożały z powodu wojny handlowej zapoczątkowanej przez prezydenta Donalda Trumpa - zapowiedział koncern Coop Danmark.

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Handlowy potentat reaguje. "Będziemy etykietować amerykańskie towary"

Źródło:
PAP

- Chociaż w Polsce nie produkuje się samochodów przeznaczonych na rynek amerykański, wartość komponentów wytwarzanych w Polsce i montowanych w tych pojazdach szacuje się na około 350 milionów euro rocznie - poinformował prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) Jakub Faryś. Zwrócił uwagę, że Polska może pośrednio odczuć skutki ceł. Premier Donald Tusk zapowiedział w mediach społecznościowych spotkanie z przedstawicielami branży.

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Ciemne chmury nad branżą. Jest zapowiedź Tuska

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ogłoszone przez Trumpa cła są "bombą" wymierzoną w światowy system handlowy, która może doprowadzić do recesji w USA i światowego spowolnienia - powiedział Gary Hufbauer, były urzędnik Departamentu Skarbu i ekspert Peterson Institute for International Economics. Dodał, że w jego ocenie podejście prezydenta USA nie ma sensu.

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

"Trzęsienie ziemi" w handlu. "To jest po prostu bomba"

Źródło:
PAP

Donald Trump ogłosił w środę nowe taryfy na produkty importowane do USA. Nazwał to "dniem wyzwolenia" i stwierdził, że jego działania przywrócą równowagę między Stanami a innymi krajami. Jednak, jak zauważa CBS News, zmęczeni inflacją Amerykanie będą niedługo musieli sięgnąć jeszcze głębiej do portfeli. Wiele produktów bowiem zdrożeje.

Te produkty podrożeją przez cła

Te produkty podrożeją przez cła

Źródło:
CBS News

Ponad 68 tysięcy osób weźmie udział w konkursie o 569 miejsc pracy w Agencji Celnej we Włoszech. W 11 lokalizacjach w całym kraju odbyły się już wstępne egzaminy. Rekordowa liczba kandydatów ubiega się o stanowiska asystentów do spraw pobierania opłat.

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Zgłosiło się 68 tysięcy kandydatów. "Nie ma precedensu"

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump podpisał rozporządzenie wprowadzające cła na towary importowane do USA ze 180 państw. Stawki są zróżnicowane i zaczynają się od 10 procent. Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Cła Donalda Trumpa. Wszystko, co musisz wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe w kwietniu pozostały na dotychczasowym poziomie. Jarosław Sadowski z firmy Rankomat zwraca jednak uwagę, że dość dobre dane na temat inflacji w marcu sprawiły, że przewidywany moment obniżki coraz bardziej się przybliża, co wpływa na WIBOR. Ekspert wyliczył, ile może wynieść rata w kolejnych miesiącach.

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

"Pierwsze obniżki rat możemy zobaczyć już w kwietniu". Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o czasie urzędowym w Polsce, proponujący wprowadzenie całorocznego czasu letniego. Zdaniem autorów likwidacja zmiany czasu wpłynęłaby pozytywnie na zdrowie Polaków.

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Likwidacja zmiany czasu. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński gigant Xiaomi zapowiedział współpracę z policją w dochodzeniu dotyczącym tragicznego wypadku z udziałem samochodu SU7, wyposażonego w system autonomicznej jazdy - przekazał dziennik "South China Morning Post". W zdarzeniu, do którego doszło w sobotę, życie straciły trzy osoby.

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Ostrzegł kierowcę i oddał kontrolę. Dramatyczny wypadek

Źródło:
PAP