Zmiany w dowodach osobistych

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Niedzielski: Otrzymałem informacje, że od wczoraj do dzisiejszych godzin porannych pobrano ponad 400 tysięcy certyfikatów covidowych
Niedzielski: Otrzymałem informacje, że od wczoraj do dzisiejszych godzin porannych pobrano ponad 400 tysięcy certyfikatów covidowychTVN24
wideo 2/4
TVN24Niedzielski: Otrzymałem informacje, że od wczoraj do dzisiejszych godzin porannych pobrano ponad 400 tysięcy certyfikatów covidowych

W środę w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy o dowodach osobistych. Zgodnie z nowymi przepisami w dokumentach wydawanych po 2 sierpnia będą odciski palców i podpis posiadacza. Jednocześnie zniknie możliwość składania wniosków o dowód przez internet.

Nowelizacja ustawy o dowodach osobistych została uchwalona przez Sejm w połowie kwietnia. Jej celem jest dostosowanie przepisów krajowych do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych. Rozporządzenie wchodzi w życie 2 sierpnia i do tego czasu państwa członkowskie muszą wprowadzić związane z nim zmiany.

ZOBACZ USTAWĘ

Zmiany w dowodach

Regulacja wprowadzi do dowodów wydawanych po 2 sierpnia drugą cechę biometryczną, tj. dwa odciski palców w formatach cyfrowych. Pierwsza cecha, którą zawierają e-dowody wydawane od marca 2019 roku, to wizerunek twarzy. Do warstwy graficznej dowodów osób powyżej 12. roku życia powróci podpis posiadacza.

Nowe dowody, tak jak te wydawane od 2019 roku, ważne będą 5 lub 10 lat. Różnica polega na tym, że pięcioletni okres ważności przypadnie dzieciom poniżej 12. roku życia, nie jak obecnie, poniżej 5. roku życia. Ponadto dowody osobiste osób, od których pobranie odcisków palców jest chwilowo niemożliwe, będą miały 12-miesięczny okres ważności.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Odciski palców

Zgodnie z ustawą drugiej cechy biometrycznej nie będzie w e-dowodach osób poniżej 12. roku życia oraz osób, od których pobranie odcisków palca jest niemożliwe. Odciski palców będą odwzorowywane w urzędzie, tak jak dzieje się to obecnie podczas wydawania paszportów. Wnioski o dowód z odciskami palców nie będą mogły być zatem składane przez internet. Możliwość ta pozostanie w przypadku wniosków o dowód dla dzieci do 12. roku życia.

Dla osób, które faktycznie nie mogą udać się do urzędu gminy, regulacja przewiduje możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników, umożliwiającej pobranie odcisków palców poza urzędem. Znajdą się one w każdym powiecie.

Co ważne, po zmianach nie będzie konieczności wymiany dotychczas posiadanych dokumentów. Nowelizacja przewiduje, że dowody wydane przed zmianami będą ważne na okres, na jaki zostały wydane, ale nie dłużej niż do 3 sierpnia 2031 roku.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości