"Ten rząd, podobnie jak większość poprzednich, jest antypracowniczy"

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Ikonowicz: państwo, czyli firmy państwowe są najgorszym praktycznie pracodawcą
Ikonowicz: państwo, czyli firmy państwowe są najgorszym praktycznie pracodawcąTVN24
wideo 2/5
TVN24"Państwo, czyli firmy państwowe są najgorszym praktycznie pracodawcą"

Nie wiemy, jaką zmianę ustroju na myśli ma prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jeśli wzorem są Węgry, to Węgry się określa w sferze gospodarczej jako ustrój partyjno-oligarchiczny - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Witold Orłowski, Akademia Vistula, Politechnika Warszawska. Z kolei Piotr Ikonowicz z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej mówił, że by "się ucieszył, gdyby ten ustrój został zmieniony na bardziej prospołeczny, a mniej merkantylny".

W sobotę w Janowie Lubelskim prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił, że "w 2015 roku rozpoczęła się zmiana ustroju Polski, szczególnie społeczno-gospodarczego, ale także i politycznego".

Ustrój gospodarczy w Polsce

- Ja bym się ucieszył, gdyby ten ustrój został zmieniony na bardziej prospołeczny, a mniej merkantylny. By prawo własności nie było jedynym prawem przestrzeganym, a inne prawa mu podlegają. Jednocześnie gdyby w spółkach Skarbu Państwa stosunki pracy były lepsze niż w sektorze prywatnym, a nie są - podkreślił Ikonowicz.

Według niego "państwo, czyli firmy państwowe, są najgorszym praktycznie pracodawcą". - Wreszcie nadal mamy taką tendencję, zresztą od początku transformacji, że są likwidowane oddziały pracy w sądach pracy. To znaczy, że do sądu pracy jest coraz dalej, a termin jest wyznaczany coraz dłuższy. Co znaczy, że prawa zapisane w Kodeksie pracy stają się iluzoryczne. Myślę, że ten rząd, podobnie jak większość poprzednich, jest antypracowniczy, bo myśmy zapomnieli, że wszystko, co jest wokół nas, to wytwarzają ludzie, to jest wynikiem pracy. Kapitał niczego nie wytwarza - mówił.

Dodał też: - Skandaliczną propozycją, która zadaje kłam temu twierdzeniu o prospołecznym charakterze rządów Prawa i Sprawiedliwości, jest pomysł odpłatności za sanatoria. Ludzie pracy fizycznej dzięki pobytowi w sanatoriach, które były refundowane przez państwo, mogli dłużej pracować.

Zaślepka materiału TVN24GO
Prof. Witold Orłowski i Piotr Ikonowicz oraz sędzia Beata Morawiec i Sylwia Gregorczyk-Abram w "Faktach po Faktach"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Węgierski ustrój partyjno-oligarchiczny

- Nie wiemy, jaki ustrój na myśli ma prezes Kaczyński. Jeśli wzorem są Węgry, to Węgry się określa w sferze gospodarczej jako ustrój partyjno-oligarchiczny. Nie oligarchowie jak rosyjscy - prywatnie związani, tylko dosłownie związani z rządzącą partią. Tak to mniej więcej wygląda - powiedział prof. Orłowski.

Stwierdził także, że nie wie, czy taki ustój już w Polsce mamy. - Najwyraźniej w tę stronę ruch idzie. Ten ustrój orbanowski jest dość pokraczny i to jest ustrój, który nigdy się nie sprawdził i na dłuższa metę się nie sprawdzi - wskazał.

- Mamy też w Polsce coś, co określam mianem kapitalizmu politycznego. To szczególnie widać w samorządzie. Jeżeli jakaś partia gdzieś wygra, to zwalnia wszystkich, łącznie z woźną w szkole. I to się nie zmieniło (od czasów komunizmu – red.). Jeszcze mamy przed sobą poważne zmiany - zaznaczył Ikonowicz.

Prof. Orłowski powiedział, iż "niektórzy obawiają się, że zaciągamy ogromne długi różnego rodzaju, że państwo polskie traci i będzie tracić gigantyczne pieniądze, za które będziemy w przyszłości płacić". - Niezależne jaki jest ustrój, długi w tej czy innej formie na naszych głowach pozostaną. Najprostszy przykład: emerytury wypłacane powiększone, ale bez zapewnionego finansowania - tłumaczył.

Kwestia inflacji

Prezydent Andrzej Duda w piątek podczas wizyty w Pajęcznie, przyznał, że działania polityków przyczyniły się do wzrostu inflacji w Polsce. Stwierdził, że inflacja jest "skutkiem także naszych działań, które tutaj podejmowaliśmy w Polsce". - Mówię "podejmowaliśmy", bo decydował o nich premier, rząd, parlament. Choćby w czasie pandemii koronawirusa, kiedy po prostu rozdawaliśmy pieniądze przedsiębiorcom po to, by mogli utrzymać swoje firmy i miejsca pracy. Po to, by ludzie nie stracili pracy - mówił prezydent.

- Inflacja to jest zabójca ludzi ubogich. Na inflacji tracą najsłabsi. Najmocniejsi zarabiają, a najsłabsi tracą. Jeśli skądś się wziął ten gwałtowny wzrost nędzy, biedy, to oczywiście z powodu tego, że właściwie utraciliśmy w Polsce kontrolę nad inflacją – podkreślił Orłowski.

- Nie chciałbym, żeby stąd wyszedł wniosek, że pierwszy w historii po transformacji znaczący transfer socjalny, to jednak PiS uruchomił i słusznie, bo zapobiegł skrajnej biedzie dzieci na przykład. (…) Na pewno ta polityka nie jest optymalna, mamy obiektywne przyczyny tej inflacji – stwierdził Ikonowicz.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Ostatni pociąg ze stolicy Polski do Monachium przez Drezno kursował w 1993 roku. Teraz połączenie takie przywrócono za sprawą nocnego połączenia, które realizowane jest za pomocą pociągu IC Chopin. Jak twierdzi PKP Intercity niska frekwencja to wina austriackiego operatora.

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Pierwsze od 30 lat połączenie z Warszawy do Monachium z problemami

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel Unii Europejskiej. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W piątek Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie przepisów regulujących wykorzystanie sztucznej inteligencji, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji przez rządy w nadzorze biometrycznym oraz sposobu regulowania systemów sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT.

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Autor:
JW/ams
Źródło:
Reuters

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

W niedzielę 10 grudnia w Argentynie dojdzie do zaprzysiężenia nowego prezydenta - Javiera Mileia. Czeka go trudne wyzwanie, bo kraj jest pogrążony w głębokim kryzysie, zarówno gospodarczym jak i społecznym. Za sytuację w państwie przepraszał w sobotę ustępujący prezydent Alberto Fernandez, który w pożegnalnym wideo wyrażał "głęboki ból z powodu sytuacji, tych rodaków którzy nadal żyją w najgłębszym ubóstwie i których losu nie zdołałem polepszyć".

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W wtorek, 12 grudnia, od godziny 10 do 14 zamknięty będzie tunel w ciągu zakopianki - odbędą się tam ćwiczenia służb ratowniczych. Ruch samochodowy będzie poprowadzony objazdem przez Mszanę Dolną – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Niedziela 10 grudnia jest niedzielą handlową. Kolejna okazja pojawi się za tydzień - 17 grudnia. To wynik zmiany przepisów o zakazie handlu w niedziele.

Pierwsza grudniowa niedziela handlowa. Dziś zrobimy zakupy

Pierwsza grudniowa niedziela handlowa. Dziś zrobimy zakupy

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W sobotę po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie przedłużające zerowy VAT na żywność na kolejne trzy miesiące. "Tak wygląda skuteczna i ambitna polityka" - skomentował premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. - Jakże się cieszę. Tak długo nas przekonywaliście, że nie da się z tym VAT-em na żywność. Teraz się okazuje, że jednak się da - powiedział Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, komentując kilka dni temu zapowiedź wprowadzenia nowych przepisów.

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Minister finansów na dwa tygodnie podpisał rozporządzenie o zerowym VAT na żywność

Autor:
momo//mrz
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tak zwane płatności odroczone pojawiły się na polskim rynku w 2016 roku. Od tamtej pory stały się bardzo popularną usługą, na tyle, że przy okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia planuje skorzystać z niej aż jedna trzecia Polaków - wynika z raportu Comfino "Płatności ratalne i odroczone w Polsce 2023/24".

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

- Nie można negować praw ekonomii, nie można dopuścić do sytuacji, w której często w dyskusjach związkowcy są bardziej kompetentni od przedstawicieli administracji państwowej. To trzeba zdecydowanie postawić na nogi - powiedział Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, w rozmowie z Jerzym Korczyńskim na temat stworzenia ministerstwa przemysłu w Katowicach. Według zapowiedzi Donalda Tuska na czele nowego resortu stanie prof. Marzena Czarnecka.

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Wyzwania dla nowego resortu. "Największy problem polskiej gospodarki, to transformacja energetyczna"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W sobotnim, losowaniu Lotto nie padła główna wygrana. Co oznacza, że pojawia się kolejna kumulacja, w której można teraz wygrać 3 miliony złotych.

Wyniki sobotniego losowania Lotto. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki sobotniego losowania Lotto. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Republikański senator wezwał amerykański rząd do wszczęcia śledztwa, które zbadałoby wpływ importu chińskiego czosnku na bezpieczeństwo narodowe. Republikański senator Rick Scott napisał do sekretarza handlu, twierdząc, że chiński czosnek jest niebezpieczny, powołując się na niehigieniczne metody produkcji.

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Amerykański senator: chiński czosnek stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Autor:
JW/ams
Źródło:
BBC

Pfizer pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Termin rozprawy wstępnej w tej sprawie został przełożony na 30 stycznia 2024 roku - poinformowali w piątek przedstawiciele kancelarii Strelia, reprezentującej stronę polską. Jak przekazali, przedmiotem sporu jest kwota 5 644 290 747 zł.

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Gigant farmaceutyczny domaga się miliardów od Polski. Podano dokładną kwotę

Autor:
mb
Źródło:
PAP

Rada Unii Europejskiej zaakceptowała, zgodnie z rekomendacją KE, modyfikację polskiego Krajowego Planu Odbudowy. To oznacza też zgodę na wypłatę zaliczki dla Polski - poinformował Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 w Brukseli. Chodzi o ponad 5 miliardów euro z programu RePowerEu, przeznaczonego na odchodzenie od rosyjskich paliw kopalnych i inwestycje w zielone technologie.

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Ogromna zaliczka dla Polski. Jest decyzja Rady UE

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Rosja jest czołowym dostawcą nawozów do Polski. Tak wynika z danych przekazanych przez Arkadiusza Zalewskiego, eksperta Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowy Instytut Badawczy. Od stycznia do września 2023 roku z tego kierunku trafiło do naszego kraju 395,8 tysiąca ton nawozów mineralnych. Rosję na tym polu wyprzedzają jedynie Niemcy. Jak zaznaczył Zalewski, od początku tego roku "import nawozów z Rosji zauważalnie zwiększa się".

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Luka w sankcjach. Import z Rosji do Polski "zauważalnie zwiększa się"

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W nowym rozkładzie kolejowym, który zacznie obowiązywać od niedzieli 10 grudnia zwiększy się liczba połączeń do i z Warszawy, Krakowa, Białegostoku, Opola, Łodzi, Wrocławia i Rzeszowa. Od niedzieli podróżni skorzystają też z nowych stacji między innymi w stolicy.

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Oto, co się zmieni

Od niedzieli nowy rozkład jazdy na kolei. Oto, co się zmieni

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Obowiązujące od piątku ograniczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę w stolicy Holandii doprowadziło do tworzenia się dużych korków i irytacji kierowców, napisał dziennik "De Telegraaf". "Wyprzedzają nas nawet rowery i to nie tylko elektryczne" – narzekał jeden z nich.

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Ograniczyli prędkość w europejskiej stolicy do 30 km/h. "To szaleństwo"

Autor:
JW
Źródło:
PAP