Bon turystyczny coraz bliżej. Zielone światło od komisji

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Głosowanie nad ustawą o Polskim Bonie Turystycznym
Głosowanie nad ustawą o Polskim Bonie TurystycznymTVN24
wideo 2/4
TVN24Głosowanie nad ustawą o Polskim Bonie Turystycznym

We wtorek senacka komisja gospodarki narodowej i innowacji zarekomendowała przyjęcie bez poprawek ustawy o bonie turystycznym.

Po dyskusji nad ustawą komisja przegłosowała wniosek o przyjęcie projektu bez poprawek. Senator Adam Szejnfeld zapowiedział złożenie wniosku mniejszości dotyczącego możliwości korzystania z bonu przez emerytów i rencistów.

Szejnfeld oraz senator Władysław Komarnicki zapowiedzieli zgłoszenie kolejnych poprawek w trakcie debaty na forum Senatu. Izba zajmie się ustawą na rozpoczynającym się w środę 13 posiedzeniu - podało w komunikacie Centrum Informacyjne Senatu.

CIS napisało, że zdaniem senatora Szejnfelda powinno się m.in. rozszerzyć zakres podmiotowy ustawy m.in. po stronie organizatorów turystyki, by z tych pieniędzy mogli korzystać nie tylko przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego działające w branży turystycznej, ale także przewoźnicy czy instytucje kultury, takie jak muzea, teatry, placówki edukacyjne.

Senator Komarnicki krytycznie wypowiedział się na temat rezygnacji ze stosowania ustawy o zamówieniach publicznych przez ZUS do zamówień mających na celu realizację tej ustawy. Senatorowie nie wykluczyli też zgłoszenia poprawek, które zaproponowali senaccy legislatorzy.

Komu ma przysługiwać świadczenie?

Zgodnie ze zgłoszoną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawą Polski Bon Turystyczny ma przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów. Wysokość bonu na każde dziecko do 18. roku życia to 500 zł, dzieci z niepełnosprawnością uzyskują 1 tys. zł. Będzie to cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rzecz przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego.

Gdzie będzie można zapłacić bonem?

Bon będzie można wykorzystać w Polsce do opłacenia m.in. pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Według resortu rozwoju, działanie bonu ma objąć imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.

Jak otrzymamy bon turystyczny?

Według Ministerstwa Rozwoju, bon będzie można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Z bonu, który ma być świadczeniem jednorazowym, będzie można skorzystać do marca 2022 r.

Ministerstwo Rozwoju szacuje, że z bonu skorzysta ok. 6,5 mln dzieci w wieku do 18 lat.

Trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej. Koordynuje je Polska Organizacja Turystyczna.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości