Wynajmowanie i przenoszenie pracowników pod lupą. ZUS zyska nowy sposób kontroli

Z kraju

ShutterstockDo deklaracji o wyrejestrowaniu i zarejestrowaniu na nowo pracowników w ZUS stosowany będzie nowy kod, który pozwoli na łatwiejszą kontrolę takich przypadków

W najbliższych dniach w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) ma zostać ułatwione szybsze reagowanie na patologiczne przypadki "outsourcingu" pracowniczego i prowadzenie dokumentacji ZUS. Jak zapowiada wiceminister Marcin Zieleniecki, do deklaracji o wyrejestrowaniu i zarejestrowaniu na nowo pracowników w ZUS stosowany będzie nowy kod, który pozwoli na łatwiejszą kontrolę takich przypadków.

- To nie pracownicy są poszkodowani przy oszustwach dotyczących "outsourcingu" pracowniczego, lecz Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, na który nieuczciwy przedsiębiorca nie przelewał składek, i firmy, które mu zaufały, przekazując środki - mówił wiceszef MRPiPS Zieleniecki w Sejmie.

Outsourcing pracowników

W środę sejmowa komisja ds. polityki społecznej i rodziny przyjęła informację Najwyższej Izby Kontroli o problemach "outsourcingu" pracowniczego. Przy takiej praktyce "wynajmowania" pracowników przez przeniesienie ich do firmy zewnętrznej dochodziło do oszustw. Niektóre firmy świadczące usługę "outsourcingu" pracowników nie płaciły za nich składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, pomimo uzyskiwania pieniędzy na to z firm, które korzystały z pracy takich pracowników.

Wiceminister rodziny Marcin Zieleniecki tłumaczył, że nie ma mowy o tym, by na tym przestępczym procederze tracili pracownicy, za których składki nie były opłacane. - Nie ma też mowy o tym, żeby przez to mogli mieć wyliczone niższe emerytury – zapewniał.

Przypomniał, że na kontach ubezpieczonych zapisywane są należne im składki, które powinien opłacić pracodawca, a nie składki faktycznie opłacone.

- W sprawie poszkodowany jest FUS – Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, bo tam nie wpłynęły należne składki, i poszkodowani są pracodawcy, którzy przekazali już pieniądze firmie "wynajmującej" pracowników, która ich oszukała, bo teraz ZUS wzywa ich do opłacenia tych składek, które nie wpłynęły – tłumaczył.

Zmiana prawa

Zieleniecki podkreślił, że oprócz podjętych już przez ZUS i MRPiPS działań, by ukrócić taki nielegalny proceder, w najnowszym projekcie zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych są też dodatkowe rozwiązania. Projekt został już przekazany do Sejmu i wkrótce powinien trafić pod obrady komisji.

Wyjaśnił, że do deklaracji o wyrejestrowaniu i zarejestrowaniu na nowo pracowników w ZUS stosowany będzie nowy kod powodu zmian, który pozwoli ZUS na łatwiejszą kontrolę takich przypadków.

Śledzenie kliknięć zamiast CV. Rewolucja w rozmowach o pracę:

Śledzenie kliknięć zamiast CV. Rewolucja w rozmowach o pracęTVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock